E shtunë, Shkurt 16, 2019
Ballina Etiketimet Isa Boletini

Etiketim: Isa Boletini

Janari i prapë për shqiptarët

23 dhe 24 janar, data të zakonshme, ngjarje të pazakonshme. Në vite të ndryshme këto data, për koincidencë të çuditshme, kanë shenjuar kombin shqiptar. Më 23...

Thaçi: Bashkimi kombëtar, porosi e Isa Boletinit

Sot janë bërë 103 vjet që nga vrasja e Isa Boletinit, njërit nga udhëheqësit kryesorë të kryengritjeve shqiptare, ndërsa në nder të këtij vjetori,...

Shpallja e menjëhershme e pavarësisë së Shqipërisë. Pritet të vijë Isa...

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shpalljen e pavarësisë...

Kadri, eshtrat e Prishtinës i ke në tokë të sigurtë. Ruaje...

Nga Çim Peka - Kadri Veseli është një nga shqiptarët më të njohur, mes gjeneratave të 3 dekadave të fundit në Kosovë dhe më gjerë. Ai...

Stërnipi i Isa Boletinit: Fshati Boletin tashmë do të jetë ‘Vlora...

Festat e Nëntorit, sikurse në të gjithë Kosovën po shënohen edhe Kullën e heroit të madh kombëtar Isa Boletini të cilën po e nderojnë...

Biseda e Isa Boletinit dhe sulltanit Abdul Hamid në 1903 dhe...

Nga: Aurenc BEBJA     Shkrimi i botuar në 15 prill në 1903 në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar Isa...

Viti 1914/Intervista e Adem Boletinit në gazetën italiane: “Babai im, Isa...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1915, në faqen n°3, një shkrim për Isa Boletinin dhe zërat...

Eksploziv automjetit të parkuar, Policia e Vlorës nis hetimet

Një shpërthim eksplozivi është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Vlorë. Ngjarja ndodhi rreth orës 03:40, në lagjen ”Isa Boletini” Burime zyrtare nga...

Sot, 101 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Sot bëhen 101 vjet që nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës,...

Meta me Gjeneralin 98 vjeçar Heroin e Madh të Luftës, Rrahman...

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Gjeneralin dhe heroin e Luftës Nacional Çlirimtare, Rrahman Parllaku. Njihet tashmë se LSI është...

EDITORIAL

Protesta e madhe e Opozitës para Kryeministrisë. Pritet përplasje si në Paris

-Sot do përballen dy frontet politike se cila palë mbledhë me shumë njerëz. Në qytetin bregdetar do...

FORUM

Deutsche Welle: Protestë masive e opozitës për rënien e qeverisë Rama

Sot në Tiranë zhvillohet një protestë e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama, të cilën opozita e...

Njolla me bojë blu e opozitës dhe njolla e zezë e korrupsionit

Nga Monitor Edhe piktori më amator e di që, po të përziesh bojën blu me atë mavi rezultati nuk...