E mërkurë, Shtator 26, 2018
Ballina Etiketimet Isa Boletini

Etiketim: Isa Boletini

Kadri, eshtrat e Prishtinës i ke në tokë të sigurtë. Ruaje...

Nga Çim Peka - Kadri Veseli është një nga shqiptarët më të njohur, mes gjeneratave të 3 dekadave të fundit në Kosovë dhe më gjerë. Ai...

Stërnipi i Isa Boletinit: Fshati Boletin tashmë do të jetë ‘Vlora...

Festat e Nëntorit, sikurse në të gjithë Kosovën po shënohen edhe Kullën e heroit të madh kombëtar Isa Boletini të cilën po e nderojnë...

Biseda e Isa Boletinit dhe sulltanit Abdul Hamid në 1903 dhe...

Nga: Aurenc BEBJA     Shkrimi i botuar në 15 prill në 1903 në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar Isa...

Viti 1914/Intervista e Adem Boletinit në gazetën italiane: “Babai im, Isa...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1915, në faqen n°3, një shkrim për Isa Boletinin dhe zërat...

Eksploziv automjetit të parkuar, Policia e Vlorës nis hetimet

Një shpërthim eksplozivi është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Vlorë. Ngjarja ndodhi rreth orës 03:40, në lagjen ”Isa Boletini” Burime zyrtare nga...

Sot, 101 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Sot bëhen 101 vjet që nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës,...

Meta me Gjeneralin 98 vjeçar Heroin e Madh të Luftës, Rrahman...

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Gjeneralin dhe heroin e Luftës Nacional Çlirimtare, Rrahman Parllaku. Njihet tashmë se LSI është...

EDITORIAL

Kitaroviç ia “plas” Thaçit në sy: Kufijtë e Ballkanit janë gdhendur në gur

Kundër idesë së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për shkëmbimin e territoreve, apo siç po e quan...

FORUM

“Fondacionet Ivanaj” promovojnë librin “Ministri i Hekurt-Mirash Ivanaj”

Fondacionet Ivanaj në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Jozef" dhe “Radi&radi.com” organizuan sot në Tiranë një konferencë jubilare...

Koment: Historike dhe delikate – Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme...