E mërkurë, Shtator 26, 2018
Ballina Etiketimet Inteligjenca artificiale

Etiketim: inteligjenca artificiale

Inteligjenca artificiale është shqetësimi më i madh i njerëzimit

Është quajtur “Revolucioni i katërt industrial”, por duket se inteligjenca artificiale mund të jetë një shqetësim më i madh se shumë prej nesh e...

Gjermania aplikon inteligjencën artificiale për të luftuar korrupsionin

Gjermania po vendos në punë inteligjencën artificiale për të luftuar korrupsionin. Së fundi prokuroria po shfrytëzon një program informatik të quajtur Watson për identifikimin...

Inteligjenca artificiale arrin të lexojë mendjen e një kompjuteri tjetër

Inteligjenca artificiale ka arritur të lexojë mendjen e një kompjuteri tjetër, një hap i parë drejt një skenari ku makinat mund të bashkëpunojnë mes...

Inteligjenca artificiale fillon të lëvizë me shpejtësinë e dritës

Inteligjenca artificiale përgatitet të funksionojë me shpejtësinë e dritës, falë një dispozitivi optik të prodhuar me teknologjinë e stampimit 3D që bazohet në një...

Informatikë, Inteligjenca artificiale kalon njeriun edhe në realitetin virtual

Një sukses i ri regjistrohet për inteligjencën artificiale, ku një program informatik orientohet në mënyrë më efikase se sa njeriu në realitetin virtual sipas...

Leximi i mendjes, inteligjenca artificiale jep përshkrimin e asaj që po...

Mendoni se algoritmet e kërkimit të Google janë të afta për të lexuar mendjen tuaj? Kjo nuk është asgjë në krahasim me një projekt...

Ekspertët: Inteligjenca artificiale mund të përdoret në mënyrë armiqësore

Ekspertët ndërkombëtarë kanë ngritur alarmin mbi rreziqet e një përdorimi armiqësor të inteligjencës artificiale (IA) nga shtetet që nuk respektojnë rregullat ndërkombëtare, kriminelët, terroristët,...

5 gjëra që mësuam nga Davos: Trump, rrjetet sociale dhe ngacmimet...

Forumi Botëror më i madh ekonomik u mbajt në Davos të Zvicrës. Donald Trump veshi kostumin e biznesmenit, kur u ngjit në podiumin e...

Inteligjenca artificiale mund të mësojë duke filluar nga zero

Inteligjenca artificiale vazhdon të sfidohet, duke tejkaluar njeriun dhe vetveten. Kjo, falë programit “Alpha Go Zero” që është në gjendje të mësojë vetë duke...

Luftën e Tretë Botërore e nis inteligjenca artificiale

Elon Musk paralajmëroi sërish se inteligjenca artificiale mund të jetë kërcënimi më i madh për ekzistencën e njerëzimit, këtë herë duke shtuar se mund...

EDITORIAL

Kitaroviç ia “plas” Thaçit në sy: Kufijtë e Ballkanit janë gdhendur në gur

Kundër idesë së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për shkëmbimin e territoreve, apo siç po e quan...

FORUM

“Fondacionet Ivanaj” promovojnë librin “Ministri i Hekurt-Mirash Ivanaj”

Fondacionet Ivanaj në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Jozef" dhe “Radi&radi.com” organizuan sot në Tiranë një konferencë jubilare...

Koment: Historike dhe delikate – Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme...