E martë, Nentor 20, 2018
Ballina Etiketimet Ilir Muharremi

Etiketim: Ilir Muharremi

Zoti nuk ka vdekur, sepse nuk ka jetuar kurrë

Nga Ilir Muharremi - Në antikë njerëzit mendonin se zotat bënin një jetë jo shumë të ndryshme nga njerëzit (Poezia epike e Homerit që u...

Shkrimtari politikan

Nga Ilir Muharremi - Fuqia e shkrimtarit të mirë është atëherë teksa ai rrëfen e ne dëgjojmë veten tonë. Madhështia e tij shfaqet atëherë kur...

Ndërmjet ngjyrës dhe motivit

Vështrim për ekspozitën personale të artistes Saranda Kika Bahtiri që u hap në Galerinë “Kult” në Gostivar Nga Ilir Muharremi* Duke i kundruar kompozicionet e piktores...

Për nacionalizmin e keq Ballkanik në futboll

Nga Ilir Muharremi-Po e nis këtë shkrim me folklorin tonë nga i cili s’mund të dalim, nga i cili s’mund t’i lëkundim rrënjët, nga...

Mos e kritikoni logon e Federatës së Futbollit

Nga Ilir Muharremi* Në art nuk mund të ketë saktësi dhe gjithherë rezultati nuk mund të pritet i saktë. Arti është vlerësim subjektiv e më...

Kritikë për ekspozitën e Eliza Hoxhës në Beograd

Artistet më mirë të rrokin tema me numrin e të prekurve me kancer pas luftës së fundit në Kosovë Nga Ilir Muharremi Gabim të madh bën...

Lule, zogj dhe dëshpërim

Nga Ilir Muharremi Të mërkurën në Galerinë e Hamamit të Gazi Mehmet Pashës në Prizren,  është hapur ekspozita personale e piktorit, Shahadin Mejzini. Pjesë e hapjes...

Një roman që duhet të lexohet me sy dhe hundë...

(“Psycho” Ilir Muharremi, roman, Prishtinë, Botimet Artini, 2017) Ilir Muharremi, është autor i literatures, por nuk i mungon përjetimi. Ideja e romanit të tij “Psycho”...

“Psycho”, absurdi ekzistencial i një personazhi triller

Nga Albert Vataj Shqyrtim i psikës së personazhit te “Psycho” i Ilir Muharremit është e themelta e shtjellimit të një vepre, kur kryekëput ky personazh...

Ekspozita/Dëshmoje që s’je Robot!

Nga Ilir Muharremi Projekti multimedial “Net/Rrjet” i konceptuar nga artistja Majlinda Kelmendi ka filluar që nga viti 2008 me qëllim të afirmimit të kulturës artistike...

EDITORIAL

Papa Francesku: Gjergj Kastriot-Skenderbeu, mbetet atlet i Krishterimit

Papa Francesku mbetet një mik i madh i shqiptarëve. Këtë të hënë organizuar nga e ngarkuara me...

FORUM

SHBA pas zgjedhjeve, ja ç’do të ndodhë më tej

Nga Ashish Kumar Sen Demokratët rimorën drejtimin e Kongresit, ndërsa republikanët forcuan shumicën e tyre në Senat, në...

Gruevski, Shqipëria dhe ikja në Hungari

Nga Afrim Krasniqi Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i dënuar për korrupsion në vendin e tij, zgjodhi Shqipërinë...