Ballina Etiketimet Hapesira

Etiketim: Hapesira

Shkencëtarët numërojnë balenat nga hapësira

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë demonstruar praktikën e numërimit të balenave nga hapësira. Hulumtuesit nga British Antarctic Survey (BAS), kanë përdorur fotografitë satelitore me...

NASA nxjerr foton, si duket tani Greqia nga hapësira

Edhe NASA është angazhuar të paraqesë diçka nga ajo po ndodh në Greqi këto orë, ku zjarret e pazakontë kanë shkaktuar një tragjedi të...

Hapësira Shengen mbetet e mbyllur. Bullgaria dhe Rumania, fëmijët e pashtruar...

Ato e prezantojnë veten gjithnjë si ishuj stabiliteti dhe sigurie – e megjithatë ende nuk po pranohen në hapësirën Shengen. Bullgaria dhe Rumania mbeten...

Parashikimet nga shkenca dhe hapësira për vitin 2018

Viti 2018 do jetë plot ngjarje për sa i përket fushave të hapësirës, shkencës dhe teknologjisë. Jeremy Wilks dhe Julian Lopez nga Euronews na...

Zbulimet më të rëndësishme hapësinore

Ndërsa vëmendja e shumicës së botës ishte e zënë me ngjarje të tjera, shkencëtarët e hapësirës shënuan disa arritje të dukshme gjatë vitit 2017,...

Pse jo gjithmonë kemi një dritare krah sediljes tonë në avion

Pas çdo fluturimi e keni kuptuar se të flesh gjumë me kokën mbështetur në dritaren e shumëkërkuar do të mbetet vetëm një ëndërr. Sepse...

Parashikimet e frikshme të Nostradamus për vitin 2017

Sipas pasuesve të tij, filozofi francez i shekullit të 16-të ka parashikuar shumë ngjarje historike, duke përfshirë rritjen e Adolf Hitlerit. Nëse ju besoni në teoritë...

EDITORIAL

Kryeministri nga facebook i Ulsi Manjës paralajmëron rrëzimin e Bahri Shaqirit

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja paralajmëron rrëzimin e kandidaturës së dytë që Presidenti Ilir Meta...

FORUM

Kurajo për të qenë vetvetja

Nga Mimoza Manxhari Çdo të linduri në këto 28-vitet e fundit, e përditshmja ju serviri si të bëhen...

Duam marrëzisht Perëndimin, por jemi Lindorë deri në marrëzi

Nga Lorenc Vangjeli Në fatkeqësinë e tij personale, në bastin e egër me drejtësinë e mbas kuriozitetit të...