E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Halil Rama

Etiketim: Halil Rama

Bujar Pata,  një vlerë e vertetë e qytetarisë

Homazh përintelektualin shumëdimensional, profesionistin politeknik,  mjaftë i thelluar në njohuritë për minierat Nga Halil RAMA/ Më 10 Dhjetor 2016, familjarët, miqtë dhe të afërmit përcollën me...

Kadare dhe Agolli, një nekrologji për Teodor Laçon

Shkrimtarë të njohur, mes të cilëve Kadare dhe Agolli, personalitete të artit e politikës, studiues etj bashkë me dhimbjen për humbjen e një njeriu...

Liri Belishova, gruaja që sfidoi diktaturën

Liri Belishova ishte një nga figurat më simpatike, më të mençura, më fisnike dhe një nga udhëheqëset kryesore të LANÇ-it dhe të pasluftës. Njëri...

Botohen për herë të parë poezitë e Teodor Laços

 Në 80-vjetorin e lindjes “zbulojmë” talentin “e fshehur” të shkrimtarit të madh Nga Halil RAMA/Teodor Laço, me korpusin e tij letrar, që përfshin mëse 50...

PDIU, si përcaktuese e fituesit në Dibër

Nga Halil RAMA/Nga historiku i zgjedhjeve të pjesshme, parlamentare apo lokale, gjatë këtyre 25 viteve pluralizëm, nuk është e vështirë të evidentosh një fakt...

Terrorizmi, i rrezikshëm, po aq sa edhe fashizmi

Organizatat e veteranëve të vendeve të rajonit, të angazhuara në betejën për paqen e sigurinë globale  Nga: Halil Rama &Nikolla  Sudar “Terrorizmi, i rrezikshëm, po...

EDITORIAL

Presidentit Meta për “Deutsche Welle”: Opozita një hap pas, kryeministri dy hapa prapa

Presidenti Meta ishte në Gjermani në Konferencën e Sigurisë, ku takoi kancelaren gjermane Merkel si dhe u...

FORUM

Andi Bushati: Donika Prela, një arsye më shumë pse duhen djegur mandatet

Nga Andi Bushati  - Në kulmin e debateve për djegjen e mandateve të opozitës, një ngjarje në dukje...

Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese

Nga Albert Vataj SOT 28 VITE MË PAS Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese Cili...