E martë, Shkurt 19, 2019
Ballina Etiketimet Halil Rama

Etiketim: Halil Rama

Metamorfoza e negociatave për Çështjen e Detit

Çështja e paqenë e detit në optikën e patriarkut  të analizës diplomatike shqiptare, Shaban Murati Nga Halil Rama Patriarku i analizës diplomatike dhe i politikës së...

Edukimi me traditën skënderbegiane

Nga Halil Rama Edukimi i brezit të ri me traditën skënderbegiane duhet të jetë ndër prioritetet e institucioneve tona qeverisëse e social-kulturore, i shkollave tona...

Buxheti i qytetit të Tiranës

Nga Halil Rama Dokumenti më i rëndësishëm i vitit, projektbuxheti i bashkisë Tiranë për vitin 2018 është konsultuar gjerësisht me një masë të gjerë...

Vullnetarizmi, si filozofi dhe praktikë efikase në dobi të qytetarëve

Nga Halil RAMA Në bilancin pozitiv të Bashkisë së Tiranës, të këtyre dy viteve të fundit, bëjnë pjesë edhe projektet e zhvilluara në kuadër të...

“Shtëpia e Bardhë”, ku u ideua Samiti i Diasporës (FOTO)

Historia e Dinastisë “RUSI”, nga Dibra e Madhe, në SHBA, Turqi, Shkup, Tiranë e Durrës Nga Halil RAMA Në Samitin e diasporës, biri i shquar i...

Pesha e votës për Flamurin Kombëtar

Nga Halil RAMA* Risi e zgjedhjeve parlamentare të 25 Qershorit 2017, ishte mbizotërimi i Flamurit Kombëtar në fushatën elektorale të partive garuese. Më e dukshme kjo...

Reflektime mbi integrimin Atlantik të Ballkanit

Nga Halil Rama/“Reflektime mbi integrimin Atlantik të Ballkanit ",-kjo ishte tema e Konferencës Ndërkombëtare që u organizua nga Këshilli Atlantik i Shqipërisë, në bashkëpunim...

Dhimbja për djemtë kufomëprishur të mbetur deteve

Publicisti dhe poeti Demir Rusi promovon dy libra me mesazhe aktuale Nga HALIL RAMA Promovimi i dy librave të shkrimtarit dhe publicistit të njohur, Demir Rusi,...

Antishqiptarizmi dhe aspiratat sllave ndaj trojeve shqiptare

Nga Halil Rama/Në një libër voluminoz prej 730 faqesh, me shkrime profesionale – shkencore, të Profesorit të gjeografisë Fejzulla Abdullai, botuar në Detriot në...

Tirana dhe sfida e bashkëpronësisë

Por kanë kaluar tetë vjet nga miratimi dhe hyrja në fuqi dhe ligji nuk ka gjetur zbatim. Moszbatimi është i patolerueshëm, qoftë edhe për...

EDITORIAL

PD dhe LSI: Të enjten digjen mandatet para popullit dhe rrëzohet kryeministri, edhe me forcë

Tashmë duket se palët politike po shkojnë në përplasje finale ditën e enjte. PD vendosi të dorëzojë...

FORUM

15 konkluzione për protestën e opozitës

Nga: Roland Qafoku Vera e re në fuçinë e vjetër Rreth 5 orë demonstrim. Pa fjalime dhe pa asnjë...

Rama si Juventusi i Moggi-t, që bleu ndeshjet dhe arbitrat

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas vendimit të opozitës së bashkuar për të djegur mandatet parlamentare. Rama...