E mërkurë, Janar 23, 2019
Ballina Etiketimet Halil Rama

Etiketim: Halil Rama

Jubileu i Skënderbeut në 110-vjetorin e Klubit patriotik “Bashkimi Dibran”

“Bashkësia Dibrane”: Prof.Bujar Kapexhiu vlerëson me “Çertifiktata Mirënjohje” disa nga veprimtarët e saj më të mirë Nga Halil Rama - • Prof.Bujar Kapexhiu – Mjeshtër i...

Takohemi për një libër…

Nga Halil RAMA -  Duket disi e pabesueshme, por është fakt i pamohueshëm. Legjenda e qëndresës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe në burgjet e...

Dy emra, sinonim i Kosovës dhe Erzenit, simbol i krenarisë kombëtare

Kosovare Rrustemi, e vetmja deputete shqiptare në  parlamentin e Zvicrës dhe legjenda e boksit, Erzen Rrustemi, krenarë për origjinën dhe vendlindjen Nga Halil RAMA Një vit...

Dekorohet humanistja Mimoza Dajçi

Gjeneral Parllaku vlerëson kontributin e trashëgimtares të një prej delegatëve të Konferencës së Bujanit Nga Halil Rama Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekoruar Znj.Mimoza Dajçi...

Dy vjet pa politikanin e urtë, politologun dhe shkrimtarin shumëdimensional Teodor Laço      

Prozatori, dramaturgu, politikani dhe diplomati Laço vlerësoi Gazetën “Koha Jonë”, si  konkurruese të denjë në tregun mediatik,  me kontribut të jashtëzakonshëm  për emancipimin e shoqërisë shqiptare ...

148 autorë dibranë në Panairin e Librit në Peshkopi

Prezantohen librat e poetit, romancierit dhe kantautorit Naim Berisha Nga Halil Rama Për tre ditë me radhë, 148 autorë të njohur dibranë, mes të cilëve Agron...

Për librin “Lutfi Ndreu, mësues dhe artist”

Sot, promovimi i librit të 12-të të publicistit dhe shkrimtarit Halil Rama Prof.dr.Bujar KAPEXHIU, “Mjeshtër i Madh” Kur dikush, mik i afërt apo një i panjohur që...

Ne Jemi NATO

Nga Halil Rama Megjithë mbështetjen e gjerë që gëzon NATO në vendet anëtare, përsëri ka nevojë për një punë më të madhe, sidomos me brezin...

Liri Belishova dhe institucioni i pendesës

Nga Halil Rama Afro nëntëdhjetë e dy vjet më parë, më 14 tetor 1926, në Belishovë, Mallakastër, do të lindte një fëmijë që do të...

Maratona e një projekti dhe Poliklinika e Laprakës

Nga Halil Rama Konkurrimi me projekte dinjitoze është çelësi i suksesit të një institucioni. Për këtë ka dhjetëra raste suksesesh, ose dështimesh. Fjala është për...

EDITORIAL

Presidenti shqiptar Ilir Meta në Tuz të Malit të ZI

Presidenti Meta vazhdon vizitën e suksesshme në Mal të Zit. Pasi u prit me nderime shtetrore nga...

FORUM

Andi Bushati: Rama ka kapur drejtësinë dhe shërbimin sekret

Analisti Andi Bushati i ftuar në rubrikën “opinion” në News 24 komentoi shkarkimin e drejtorëve të fundit...

Kosovë-Serbi, në dialog nga “pika zero”

Nga Bekim Bislimi, Rel Takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe bashkëdrejtuesve të Ekipit negociator të Kosovës në dialogun...