E dielë, Shtator 23, 2018
Ballina Etiketimet Greqia

Etiketim: Greqia

Greqia: Presim rezultat pozitiv nga referendum në Maqedoni

Greqia pret rezultat pozitiv nga referendumi për emrin në Maqedoni dhe i uron suksese kryeministrit Zaev, deklaroi zëdhënësi i qeverisë greke, njëkohësisht ministër pa...

Gati plani, Greqia dhe Maqedonia gati të “skanojnë” historinë

Maqedonia dhe Greqia janë shumë pranë zgjidhjes së mosmarrëveshjes për emrin. Ndërsa, sot të dy vendet kanë njoftuar se do të ngrenë një grup...

Shpëtoi dhjetëra njerëz nga zjarri, Greqia i jep nënshtetësinë një emigranti...

Greqia i ka dhënë nënshtetësinë greke një emigranit shqiptar dhe dy egjiptianëve Dekreti iu dërgua presidentit të Republikës për miratim. Te tre ata shpëtuan dhjetëra...

Shqipëria me pika të përbashkëta kontrolli me Greqinë e Kosovën

Kryeministri Edi Rama duke foluar për lëvizjen e lirë të turistëve në pikat hyrëse të Shqipërisë me vendet fqinje, deklaroi sot se do vendosen...

Tsipras: Greqia e gatshme të ulë taksat pas programit përfundimtar të...

Greqia ka hapësirën fiskale për masat lehtësuese të taksave pas përfundimit të programit përfundimtar të ndihmës. Deklarata vjen nga kryeministri grek, Alexis Tsipras, i...

“Greqia, e sëmura kronike e BE-së”

Nga Marina Prentulis - Greqia ka hyrë në një fazë të re “normale”, tani që përfundoi marrëveshja zyrtare e huadhënies me trojkën (FMN, Banka Qendrore...

Një shpërthim i rëndë trondit Greqinë, raportohen dëme të shumta

Një shpërthim i rëndë ka tronditur Pireun gjatë orëve të para të ditës së sotme, ndërsa momentalisht raportohet vetëm për dëme materiale. Nga këqyrja e...

Njohja e patentave me Greqinë, si do të konvertohen

DPSHTRR zbardh marrëveshjen për njohjen e lejeve të drejtimit mes dy vendeve fqinje. Konvertimi bëhet sipas periudhës së vlefshmërisë. Drejtuesve të mjeteve u kursehen...

Rreziku i “padukshëm” që do të godasë Shqipërinë

Nga Pano Soko - Sipas INSTAT në tremujorin e dytë, popullsia shqiptare është shtuar me vetëm 769 vetë në rang Republike, ose rreth 70% më...

Marrëveshja – Greqia njeh patentat shqiptare

Greqia njeh patentat shqiptare. Këshilli i Ministrave grekë ka miratuar vendimin për njohjen e ndërsjelltë të lejeve të drejtimit mes dy vendeve gjë e cila pritet...

EDITORIAL

Policia arreston grupin kriminal më të rrezikshëm

Nën drejtimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, policia shqiptare arriti të bëjë...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...