E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Gjykata kushtetuese

Etiketim: gjykata kushtetuese

Gjykata Kushtetuese: Të ndëshkohen autorët e sulmit

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, dënon me forcë sulmin me armë kundër familjes së gazetares Klodiana Lala. Përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat, Gjykata inkurajon...

Nishani: Zullumqarët duan drejtësi si në vitin 1945

Ish-presidenti, Bujar Nishani e cilëson shqetësuese atë që po ndodh me sistemin e drejtësisë dhe bllokimin e gjykatave kryesore ne vend. Në një reagim në...

Kuvendi shpall vakancën në Kushtetuese, ja kushtet që duhen plotësuar

Kuvendi ka shpallur vakancën në Gjykatën Kushtetuese për vendin e Fatos Lulos, i cili u shkarkua nga Vetting-u pasi nuk justifikonte pasurinë. Në një...

Reforma në Drejtësi, Rama u kujton socialistëve shprehjen e Fatos Nanos

Lëvizja Socialiste për Integrim, kërkon dialog për t’i dhënë zgjidhje Reformës në Drejtësi dhe për të zgjidhur ngërçin që është krijuar në institucionet e...

Shkarkimi Dizdarit, Bylykbashi: Tallje dhe banditizëm i Ramës ndaj Gjykatës Kushtetuese

Gani Dizdari është anëtari i radhës i Gjykatës Kushtetuese, i cili është shkarkuar sot prej Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Vendimi ka ardhur pas...

Shkrihet Gjykata Kushtetuese, një tjetër anëtar ngel në vetting

Një tjetër anëtar i Gjykatës Kushtetuese ka "mbetur" në vetting duke bërë kështu jo funksionale funksionimin e kësaj gjykate. Gani Dizdari është shkarkuar sot nga...

Mediu në Asamblenë e OSBE: Kapja e shtetit, rreziku më i...

Kryetari i PR, Fatmir Mediu, i pranishem gjatë punimeve të Asamblesë Parlamentare të OSBE, e cila u mbajt në parlamentin gjerman, vleresoi se në...

Presidenti Meta: Të plotësohen sa më shpejt vakancat në Gjykatën Kushtetuese

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në përgjigje të interesit të gazetarëve i është përgjigjur sot pyetjeve të tyre, duke përcjellë mesazhet e Tij në...

Kreu i Gjykatës Kushtetuese përballet me vetingun, reagon avokati mbrojtës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi dje seancën dëgjimore me kryetarin e Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja. Sipas KPK, Kryegjykatësi i Kushtetueses rezulton me probleme në...

Rama: Shqipëria pa Gjykatë Kushtetuese, pengesë për çeljen e negociatave

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama ka denoncuar një skandal të maxhorancës. Sipas tij, një vend që kërkon çeljen e negociatave me BE-në, është pa...

EDITORIAL

Dënimi i Shullazit, reagon ambasada e SHBA-së: Kush e ka radhën?

Ambasada amerikane në Tiranë përshëndet vendimin e djeshëm të Gjykatës e cila vendosi dënimin me 14 vjet...

FORUM

Me arkëmortin e kreut të Ballit Kombëtar, socialistët varrosën grimcën e fundit të trashigimisë së majtë

Nga Andi Bushati/ Rikthimi i dytë në pushtet i socialistëve po i zhvesh ata gjithnjë e më shumë...

A po “shikon” Europa më mirë me Ambasadorin e ri?

Nga Blendi Fevziu -  Ambasadori i ri i BE në Tiranë, Luixhi Soreka, ka dalë dje në Opinion,...