E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Gjumi

Etiketim: gjumi

Me këtë teknikë ju zë gjumi për dy minuta, e kanë...

Ju ka ndodhur që të ktheheni një ditë të lodhur nga puna dhe dëshironi të flini, por nuk ju zë gjumi? Rrotulloheni dhe rrotulloheni...

Dëshironi të zgjoheni të freskët? Ja koha ideale kur duhet të...

Nëse keni fjetur herët dhe sërish jeni ndjerë të lodhur në mëngjes, mbase kjo metodë do t’ju ndihmojë. Një kompani që merret me prodhimin...

Pini kafe dhe s’ju ka dalë akoma gjumi? Zbuloni shkaqet!

Shumë nga ne mund ta kenë problemin e zgjimit në mëngjes edhe pse mund të pinë një filxhan kafeje. Sipas një sondazhi më të fundit...

Gjumi, 5 këshilla që na ndihmojnë të flejmë mirë

Pushimi është thelbësor për të përballuar ditët me energji dhe humor të mirë Pesha e lodhjes të një viti të tërë ndihet, pushimet janë afër,...

Ky është sekreti i vetëm për gjumin dhe zgjimin ideal

Nëse dëshironi të mos keni probleme me gjumin, atëherë duhet ta filloni një aktivitet pas pune. Sipas një studimi të ri, mosgjetja e kohës për...

Arsyeja pse na duhet gjumi

Të gjithë e kemi të nevojshëm gjumin. Në fakt, 1/3 e jetës sonë e kalojmë në gjumë. Shkencëtarët gjithmonë janë munduar të zbulojnë se...

Mësoni se si pozicioni në të cilin flini ndikon në shëndetit...

Mesatarisht, njeriu gjatë gjithë jetës së tij kalon 25 vite të jetës në gjumë. Kjo është një gjë e nevojshme sepse të pushuarit gjatë...

Çfarë ushqimesh të konsumojmë për gjumë të thellë

Përpara Ditës Botërore të Gjumit që kremtohet javën e ardhshme – kjo listë shërben për të ndërgjegjësuar njerëzit. Studimi ka treguar se ngrënia e dy...

Një orë në rrjetet sociale, mjaftueshëm për të prishur gjumin

Një orë në ditë e kaluar në rrjetet sociale është e mjaftueshme për të prishur gjumin. Sipas një studimi kanadez, ata që shpenzojnë të paktën...

Mjekët: Ja pse nuk duhet të flini në krahun e djathtë

Historikisht është këshilluar që të flihet gjumë në krahun e djathtë, pasi kështu nuk ushtrojmë tension në anën e zemrës, por ekspertët rendisin pesë...

EDITORIAL

Deklaratë e 10 prokurorëve të Krimëve të Rënda dhe deklarata e Arta Markut

Në prokurori nuk ka qetësi, ka plasur rrëmuja. Shkak është bërë fillimi i masës disiplinore ndaj 10...

FORUM

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...

Winston Churchill, Zyrih 1946: “Tani, unë ju them: Le të ngrihet Evropa!”

Duhet t’i jepet fund ndëshkimit. Duhet të vijë ai që Gladstone e quajti vite më parë “Akti...