E dielë, Shtator 23, 2018
Ballina Etiketimet Gjuha shqipe

Etiketim: gjuha shqipe

Speciale/ Shqipja në Greqi, mësuesit: Fëmijët e emigrantëve po harrojnë gjuhën...

Seminari për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në Diasporë, flasin mësueset e Shoqatës “Nënë Tereza” në Greqi: Shteti të kushtojë vëmendjen e duhur Bashkëbisedoi: Herion...

Thirrja e ministrit nga Zvicra, Majko: Fëmijët të ruajnë identitetin shqip

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko e ka nisur vizitën e tij në Zvicër nga konsullata shqiptare në Zyrih, ku u takua me konsullen e...

Akademia e Shkencave: Gjuha shqipe, gjuhë zyrtare në tre shtete

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka përshëndetur vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për njohje e shqipes si gjuhë zyrtare. "Faktorizimi i shqipes si gjuhë...

Miratimi i gjuhës shqipe në Maqedoni. Presidenti Ilir Meta: Akt historik!

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Në një postim në Facebook, Presidenti e vlerëson vendimin...

Votimi i shqipes në Maqedoni, PD: Hap përpara

Partia Demokratike ka përshëndetur votimin në Parlamentin e Maqedonisë të ligjit të gjuhës shqipe. Me anë të një deklarate, Partia Demokratike thotë se ky...

Flamuri dhe gjuha shqipe në shkollën greke, zbulohet arsyeja e grevës...

Zbulohet arsyeja e reagimit të komunitetit grek në Hania të Kretës, kundër hapjes së kursit të mësimit të gjuhës shqipe për fëmijët e emigrantëve...

Maqedonia miraton ligjin e gjuhës shqipe, Rama: Arritje historike

Vendimi historik që mori sot Parlamenti i Maqedonisë për ligjin e gjuhës shqipe, është përshëndetur nga kryeministri Edi Rama. Në mesazhin e tij në...

Harta e gjuhëve më të lehta deri tek më të vështirat...

Gjuha shqipe është një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt. Ajo renditet në nivelin e katër për nga vështirësia...

Zbulohet ”misteri” ku e mësoi gjuhën shqipe ambasadori Lu

Ishte e padëgjuar më parë që një ambsador pa ardhur në vendin tonë, të dinte shqip edhe më mirë se vetë shqiptarët. Shumë u çuditën...

Lajm i mirë nga Maqedonia – Parlamenti miraton projektligjin për gjuhën...

SHKUP- Parlamenti në Maqedoni ka miratuar paraprakisht projektligjin për zgjerimin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe në të gjithë vendin, Në leximin e parë, ligjvënësit votuan...

EDITORIAL

Policia arreston grupin kriminal më të rrezikshëm

Nën drejtimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, policia shqiptare arriti të bëjë...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...