E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Gjet Ndoj

Etiketim: Gjet Ndoj

“Pushtimi i butë” në Europë dhe fillimi i reagimit

Nga: Gjet Ndoj Emigracioni nga Lindja drejt Perendimit, gjithnjë e më shumë po shfaqet si sfida më e madhe, duke vënë në pikpyetje ekzistencën e...

Mbytja e një qyteti

RUBRIKA: “SHQIPTARËT DHE BARBARËT” Shkatërrimi i Durrësit Antik, fshin dhe shuan një histori të madhe të Qytetërimit Europian Nga Gjet Ndoj  I-Historia dhe fazat e ndërtimit të...

Shkatërrimi i kullave shuan histori

RUBRIKA “SHQIPTARËT DHE BARBARËT” Kullat shqiptare në origjinë janë me arkitekturë Perëndimore e kombinuar me atë vendase  Nga Gjet Ndoj  I- Historia e ndërtimit të kullave...

Arkivat dhe fondi kombëtar arkivor në rrezik!

 “SHQIPTARËT DHE BARBARËT”  Mos vallë “Partneriteti Publik Privat (PPP)”  po fut hundët edhe në Fondin Arkivor Kombëtar?  Nga Gjet Ndoj  Nisur nga disa ndryshime strukturore, ligjore...

Enver Hoxha i dhuroi Nikita Hrushovit shpatën e argjendtë të Bib...

RUBRIKA “SHQIPTARËT DHE BARBARËT” Objekti i rrallë që ja kishte dhuruar 100 vjet më parë Perandori i Francës Princit Bib Doda Nga Gjet Ndoj Ndërkohë që...

Sot “Shqiptarët janë Arbër”!  Pas 550 vjetësh dita erdhi!

Nga Gjet Ndoj Sot me 17 prill, nisi të hapet për here te pare Porta e "Shtëpisë tone te Pare" -Europës. Që kur ne "shqiptarët"ishim "arbër",...

Ish-kreu i Arkivit të Shtetit: U sakrifikova në emër të ekuilibrave...

Ish- kreu i Arkivit së Shtetit, Gjet Ndoj shpërthen ndaj qeverisë, më tepër se 2 muaj pasi u largua nga puna. Ai shkruan se...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...