E martë, Nentor 13, 2018
Ballina Etiketimet Gjermani

Etiketim: Gjermani

Gjermania përkujton Natën e Kristaltë

Gjermania do të kujtojë të premten viktimat e masakrës naziste, e cila ka qenë pikënisje e Rajhut të Tretë për shfarosjen e hebrenjve, në...

Gjermania ndryshon rregullat e punësimit për të huajt

E quajnë “tetori i artë”, ose koha më e mirë në Gjermani që numri i të papunëve të bjerë në nivele rekord. Aktualisht, ne...

Numrat e shqiptarëve në Gjermani – Të dhënat zyrtare flasin për...

Të dhënat e përpunuara të "Scan" të mundësuara nga Zyra Federale e Statistikave në Gjermani tregojnë se në parajsën aktuale të shqiptarëve, jetojnë rreth...

“Audi” në Gjermani gjobitet me 800 milionë euro, tërheq makinat

“Audi” gjigandi prodhues i automjeteve është dënuar me gjobë prej 800 milionë euro për shkak të dështimeve në automjetet me naftë. Në deklaratën e Grupit...

Gjermani, numri i imigrantëve shqiptarë u rrit në 2017

Imigrimi në Gjermani shënon rënie në përgjithësi. Në vitin 2017 kanë ardhur 416.000 njerëz më shumë në Gjermani se sa janë larguar. Sipas Zyrës...

Policia gjermane në hall me shqiptarët

Shqiptarët përdorin mbërritjen në Gjermani si turistë dhe kjo për të shkuar në Britani. ''Gjithçka filloi në vitin 2015'', thotë Jörg Ristow, i Policisë...

Zgjedhjet në Bavari, test i vyer për Merkel

Votimi ka nisur në shtetin gjerman të Bavarisë, ku 9.5 milionë votues do të zgjedhin një Parlament të ri rajonal, një rezultat që mund...

Vota në Bavari ndryshon kursin në Berlin, kristian-demokratët në ethe

Më 14 tetor zhvillohen zgjedhjet parlamentare në landin e Bavarisë. Bavarezët me votën e tyre do të përcaktojnë përbërjen e parlamentit në landin-shtet. Rezultati...

Dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme, digjet autobusi shqiptar në Gjermani

Një autobus shqiptar është djegur në Limburg-Eschhofen të Gjermanisë. Siç shkruajnë mediat vendase, autobusi është djegur rreth orës 22:40, ndërsa dëshmitarët kanë lajmëruar zjarrfikësit...

Punësimi në Gjermani – Të rinjtë shqiptarë, të “etur” për t’u...

Në “Ditën e Informacionit”, përfaqësues të institucioneve të ndryshme japin informacion rreth studimit, kërkimit shkencor, bursave, praktikave dhe mundësive të punës në Gjermani dhe...

EDITORIAL

Rama pranon fajin: Kushtetutën e shkela!

Kryeministri ka vetëm një rrugëzgjidhje; t’i kërkojë falje publike Presidentit për sulmet e padrejta dhe të lirojë...

FORUM

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...

Rrëfimi i rrallë, çfarë thoshte Mid’hat Frashëri në 1946: Komunizmi, ja çfarë e pret Shqipërinë!

“Enver Hoxha dhe banda e tij përgatisnin plane në ç’mënyrë ta bëjnë Shqipërinë një provincë serbe, edhe...