E mërkurë, Shtator 19, 2018
Ballina Etiketimet Gjermani

Etiketim: Gjermani

E dëbojnë në atdhe, shqiptari vret veten në Gjermani. Zbulohen mesazhet

Në vend që të merrte biletën e fluturimit për familjen 4 anëtarëshe për tu kthyer në Shqipëri pas dëbimit, kryefamiljari vrau veten. 42-vjecari shqiptar Berat...

Pezullohen dy policë

Policia e Bavarisë në Gjermani po heton dy oficerë që dyshohen për kryerjen e përshëndetjes së paligjshme naziste. Kushtetuta gjermane e konsideron krim shfaqjen...

Ç’do ndodhë me azilkërkuesit e refuzuar në Gjermani, plani që po...

“Pjesa dërrmuese e azilkërkuesve nga Ballkani në thelb vijnë në Gjermani për arsye ekonomike”. “Ky është shpërdorim i së drejtës së azilit dhe bllokim...

Përplasjet e dhunshme, qyteti heq statujën e Erdoganit

Autoritetet e qytetit gjerman Wiesbaden, kanë hequr një statujë të madhe të artë të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, pas përplasjeve që nxiti ajo...

Hetim gjerman për Arbër Çekaj

Edhe pse u arrestua në maj të 2018, Arbër Cekaj ende nuk e ka prekur tokën shqiptare. Autoritetet gjermane kanë informuar prokurorinë shqiptare se...

Nxehet debati në Gjermani: E drejta e punës t’u jepet edhe...

Gjermania ka nevojë për një ligj për emigracionin dhe brenda disa muajve do ta ketë ligjin që do të rregullojë ardhjen e fuqisë punëtore...

Lajm surprizë për azilkërkuesit shqiptarë të refuzuar në Gjermani

Gjermania brenda disa muajve do ta ketë një ligj për emigracionin me të cilin do të rregullohen edhe ardhjet e fuqisë punëtore nga vendet...

Protestat e ekstremistëve në Gjermani

Dhuna që shpërtheu në qytetin gjerman të Chemnitzit është dënuar ashpër nga qeveria e Angela Merkelit. Qindra ekstremistë të djathtë u mblodhën pas vrasjes...

Plan për rikthimin e shërbimit të detyrueshëm

Partia e Angela Merkelit, Unioni Kristian-Demokrat po shqyrton idenë e një forme të re shërbimi kombëtar të detyrueshëm në Gjermani, për të gjithë të...

Rinas, kosovari i kërkuar për drogë ekstradohet në Gjermani

Komisariati i Kufirit dhe Migracionit, Rinas ka njoftuar se u ekstradua në dalje drejt Gjermanisë, personi në kërkim ndërkombëtar K. R., vjeç 28, banues...

EDITORIAL

Basha: Do përgjigjesh me kokë zoti Kryeministër! Vasili: Rama, i pa shpresë!

Një aksion i Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit në zonën e Jalës në Vlorë është kthyer...

FORUM

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...

Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, duhet të ndryshojnë në rrënjët e tyre

Nga Artur Zheji - Incidenti që më ndodhi në studion e Emisionit 360gradë, ku si pasojë e përplasjes së fortë...