Ballina Etiketimet Gazeta franceze

Etiketim: Gazeta franceze

Formacioni i javës, gazeta franceze përzgjedh dhe yllin zvicerian

Portugalia, Franca, Zvicra dhe Holanda janë skuadrat gjysmëfinaliste të Ligës së Kombeve. Katër skuadra u shpallën fitues të grupeve respektive në Divizionin A, duke u...

Gazeta franceze shkruan për destinacionet magjepsëse: Vendi i shqiponjave, rivali i...

Gazeta franceze "Journal du Dimanche" ka përfshirë Shqipërinë në dhjetë destinacionet kryesore të turistëve francezë për këtë vit. Ky është një tjetër artikull i...

Le Petit Parisien: Trimëresha Moscho Tsavellas dhe gratë suliote, heroinat shqiptare...

NGA: Aurenc Bebja Gazeta franceze, ‘Le Petit Parisien’, ka botuar, me 6 tetor 1885, në faqen n°2, një shkrim që trajton rolin e grave në...

Korrik 1912/ Gazeta franceze: Prishtina është e shqiptarëve (DOSSIER)

Nga Aurenc Bebja* “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc...

Viti 1912/ Nikoll Ivanaj, për gazetën franceze: “Turqit nuk mund të...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të mërkurën e 21 gushtit 1912, në faqen n°2, deklaratën e...

Gazeta austriake (1880): “Fjalimi i Hodo bej Sokolit gjatë shpalljes së...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar pak kohë më...

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit në Paris: Populli ynë i...

Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në ballinë, intervistën e zhvilluar me atdhetarin dhe ish-udhëheqësin politik shqiptar, Ismail Qemalin,...

1939: Kur SHBA do sulmonin Italinë për shkak të pushtimit të...

Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen nr. 3, deklaratën e Sekretarit të Shtetit Amerikan, Cordell Hull, ...

EDITORIAL

Edi Rama merr dhe e jep ministrinë e jashtme!

Atë që donte e mori, duke mos hyrë nga dera normale dhe në këmbë, por u ul...

FORUM

A mund të ketë Rruga e Mëndafshit një stacion edhe në Shqipëri?

Nga Hajdar Muneka - Para disa kohësh pata rastin të darkoja me një personalitet të rrallë kinez, anëtarin...

5 problemet reale të zgjedhjeve që burojnë nga qeveria dhe zgjidhen me vullnet politik

Nga Oerd Bylykbashi 5 problemet reale te zgjedhjeve qe burojne nga qeveria dhe zgjidhen me vullnet politik, pa...