E premte, Nentor 16, 2018
Ballina Etiketimet Gazeta franceze

Etiketim: Gazeta franceze

Gazeta franceze shkruan për destinacionet magjepsëse: Vendi i shqiponjave, rivali i...

Gazeta franceze "Journal du Dimanche" ka përfshirë Shqipërinë në dhjetë destinacionet kryesore të turistëve francezë për këtë vit. Ky është një tjetër artikull i...

Le Petit Parisien: Trimëresha Moscho Tsavellas dhe gratë suliote, heroinat shqiptare...

NGA: Aurenc Bebja Gazeta franceze, ‘Le Petit Parisien’, ka botuar, me 6 tetor 1885, në faqen n°2, një shkrim që trajton rolin e grave në...

Korrik 1912/ Gazeta franceze: Prishtina është e shqiptarëve (DOSSIER)

Nga Aurenc Bebja* “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc...

Viti 1912/ Nikoll Ivanaj, për gazetën franceze: “Turqit nuk mund të...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të mërkurën e 21 gushtit 1912, në faqen n°2, deklaratën e...

Gazeta austriake (1880): “Fjalimi i Hodo bej Sokolit gjatë shpalljes së...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar pak kohë më...

Intervista e rrallë e Ismail Qemalit në Paris: Populli ynë i...

Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në ballinë, intervistën e zhvilluar me atdhetarin dhe ish-udhëheqësin politik shqiptar, Ismail Qemalin,...

1939: Kur SHBA do sulmonin Italinë për shkak të pushtimit të...

Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen nr. 3, deklaratën e Sekretarit të Shtetit Amerikan, Cordell Hull, ...

EDITORIAL

Policia e Shtetit pranon se Gruevski kaloi nga kufiri shqiptar për në Mal të Zi

Departamenti i Kufirit dhe Migracionit në Policinë e Shtetit ka reaguar sot lidhur kalimin në territorin shqiptar...

FORUM

Mustafa Nano: Çfarë më tha Rama kur i propozova Ben Blushin për kryetar Bashkie

‘Provocateur’, është libri i botuar nga gazetari Mustafa Nano. Libri është një auto rrëfim në formën e...

A do ta ekstradojë mikun e tij maqedonas, kryeministri hungarez?

Duke e lejuar hyrjen e ish-kryeministrit maqedonas, Gruevski në Hungari, kryeministri hungarez, Viktor Orban tallet me qeverinë...