Ballina Etiketimet France

Etiketim: france

“Xhungla”e emigrantëve , protesta në Calais

Kampi i emigrantëve në Calais të Francës, nuk është treguar mikpritëse pasi që mijëra protestues do të bllokojnë rrugët kryesore, për të kërkuar mbylljen...

Gjykata Franceze, pezullon ndalimin e burkinit

Në të gjitha bashkitë ku është vendosur masa e ndalimit të burkinit nëpër plazhe, kjo masë nuk do të zbatohet, të paktën deri në...

Ushtria vdekjeprurëse e Francës, në luftë kundër ISIS

Legjioni i ushtarëve vdekjeprurës francezë të quajtur “French Foreign Legion” mund të aktivizohet në luftën kundër ISIS në Lindjen e Mesme, në një përpjekje...

E veçanta e shtëpisë më të shtrenjtë në botë, ja sa...

Shtëpia më e shtrenjtë në botë ka dalë në shitje dhe kushdo mund ta blejë atë.... nëse ka një miliard euro. Bëhet fjalë për vilën...

Rio 2016: Tabloja e medaljeve

Tabloja e medaljeve ne Lojerat Olimpike Rio 2016 pas dites se gjashte te turneut olimpik (94 gara) eshte: Ari Argjend Bronz Total SHBA  16 12 10...

6 plazhe nudiste në Europë, disa fqinj me Shqipërinë

Linguizzetta Beach, Corsica, Francë Një plazh me një  shtrirje rreth 7 km, në qoftë se dëshironi që të pushoni pa rroba. Kombinimi i rërës së bardhë dhe detit...

Franca dhe Gjermania nuk do lejojnë çantat në plazhe apo zona...

Jo më çanta shpine, çanta dore apo valixhe në plazhet e Kanës. Këto janë masat e reja kundër terrorizmit që kanë prekur vendin më...

2016, viti më i përgjakshëm i Europës

Viti 2016 del të jetë viti më i përgjakshëm në Evropë për nga numri i viktimave të sulmeve terroriste në këtë shekull – shumë...

Terrorizmi Islamik; A mundet Perëndimi ta mposht atë?

Masakra në Nice të Francës tronditi botën por si gjithmonë pas të tilla sulmeve makabër, shtrohet pyetja edhe sa jetë do sakrifikohen nga sulmet...

Foto e parë e atentatorit në Francë

Personi  mbolli vdekjen në Nice të Francës nuk ishte krejtësisht i panjohur për autoritetet vendase të sigurisë. Tuniziani Mohamed Lahouaiej Bouhlel, 31 vjeç dhe lindur...

EDITORIAL

Çfarë aludoi ministri i brendshëm, Xhafa, kur tha: “Mbani telefonat hapur këto ditë!

Sot (e enjte, 18/10/2018) ministri brendshëm Fatmir Xhafa doli në një konferencë shtypi me Drejtorin e Përgjithshëm...

FORUM

Arratisje nga kotësia

Nga Niko Peleshi* / Arbri është një i ri atipik shqiptar. E shoh shpesh të jetë pothuaj në...

Kardinali shqiptar Simoni Troshani në meshën e Papa Françeskut

Papa kujtoi se sot akoma shumë të krishterë persekutohen e, duke e ditur se ishte i pranishëm...