E enjte, Dhjetor 13, 2018
Ballina Etiketimet France

Etiketim: france

FRANCË – Valls: Terrorizmi do të vazhdojë të godasë, por Evropa...

Evropa do të vazhdojë të goditet nga terrorizmi islamik, por ajo do ta mundë, konfirmoi kryeministri francez, Manuel Valls në një artikull të publikuar...

Fillimi i një cikli të ri politik

AfD në Gjermani, Brexit dhe tani triumfi i Donald Trumpit në SHBA - të gjitha janë fenomene proteste të një klase të harruar shoqërore,...

Erdoğan: Pas organizatave terroriste ka mbështetje dhe fuqi të ndryshme

"Shumë shtete janë duke ndjekur politika antipatike kundër nesh, me qëndrimin që Turqia të mos ngrihet, të mos zhvillohet, të mos ngrihet mbi nivelet...

OKB, thirrje për ndalimin e armëve bërthamore

Shumica dërrmuese e vendeve anëtare të OKB-së kanë votuar për marrjen e masave drejt ndalimit të armëve bërthamore. Komiteti i OKB-së për Çarmatimin dhe Sigurinë...

Ndalohen refugjatët që nuk braktisën Calais-in në Francë, në mesin e...

Ndalohen 90 migrantë të cilët pas evakuimit të kampit të refugjatëve “Xhungël” në qytetin Calais të Francës nuk u larguan nga qyteti Ndalohen 90 migrantë...

Puna pas orarit do jetë e jashtëligjshme

Një ligj i ri në Francë, duket se do planifikon një ligj, i cili do të mbrojë të punësuarit. Sipas ligjit i cili është...

OKB, e gatshme për një marrëveshje të re për ndalimin e...

Një Komitet i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ka votuar për fillimin e negociatave për një marrëveshje të re që do të ndalojë armët...

Refugjatët: Larg syve, larg mendjes

Barbara Wesel Qeveria e Francës me largimin e refugjatëve nga vendfushimi illegal në Calais, i njohur si "xhungla" e çliron veten nga një sikelt, por...

Francë, fillon evakuimi i kampit të Kalesë

Burra dhe gra me valixhe dhe me sende të tjera personale kanë filluar të largohen nga kampi i refugjatëve në veri të Francës, pranë...

Cipras-Holond, zbulohen bisedat private: Këta qentë gjermanë…

Zbulohen biseda të reja mes presidentit francez, Fransua Holond dhe kryeministrit grek, Aleksis Cipras. Në librin “Një president nuk duhet t’ua thotë atyre”, i...

EDITORIAL

Afrim Krasniqi: Kryeministri si çun lagje; Hajdeni e më takoni t’ju plotësoj kërkesat!*

Nga Afrim Krasniqi Një javë që studentët janë në protestë. Ka ndodhur më 1990 dhe 1991. Asnjëherë tjetër....

FORUM

4 lëvizjet e studentëve që ndryshuan botën

Kur e përdorni zërin, mund ta ndryshoni botën dhe historia është e mbushur me shembuj të studentëve...

Më arrestoni edhe mua, t’i bëj shoqëri Tupes në burg!

Nga Agron Gjekmarkaj Sapo doli lajmi qe profesori dhe përkthyesi i njohur Edmond Tupe është proceduar nga policia...