Ballina Etiketimet France

Etiketim: france

Jelek-Verdhët mësyjnë Francën, nuk ndalen protestat

Jelekë Verdhët në Francë i janë rikthyer sërish protestave, të cilat kanë përfshirë qytete të ndryshme të vendit. Bizneset ankohen për humbjet për shkak...

Franca me plan emergjence për Brexit

Franca ka gati një plan investimesh prej 50 milionë eurosh për të ndihmuar portet dhe aeroportet e vendit, të cilat së bashku me sektorin...

Franca do të ndalë refugjatët në Kanalin e La Manshit

Prej disa javësh refugjatët përpiqen që nga Franca përmes Kanalit të La Manshit të kalojnë në Britaninë e Madhe. Itinerari është i rrezikshëm. Parisi...

“Jelek-verdhët” në një libër

Revolta e jelekë-verdhëve nuk ka veçse dy muaj që mori jetë dhe ka gjetur tashmë jehonë në faqet e një romani profetik të botuar...

Kërkojnë adrenalinë por bllokohen në karusel

Duhej të zgjaste për vetëm pak minuta, si një eksperiencë më ekzaltuese për mbrëmjen e Vitit të Ri, por 8 francezë u detyruan të...

Rriten azilantët në Francë – 1835 shqiptarë aplikuan, në të gjithë...

Shqiptarët vijojnë të mos dorëzohen duke u përpjekur të gjejnë një jetë të re nëpërmjet aplikimit për azil. Edhe në tremujorin e tretë të...

Studentët shqiptarë në Francë, solidaritet me studentët para Kryeministrisë: Mos u...

Një grup studentësh Shqiptarë që studiojnë në Francë kanë dalë sot në mbështeje të bashkëmoshatarëve dhe bashkëkombasve të tyre që protestojnë prej 11 ditësh...

Mijëra protestues sërish në rrugët e Francës

Mijëra zyrtarë policorë janë duke qëndruar në Paris për të mbajtur nën kontroll protestën e radhës të "Xhaketave të Verdha" duke shënuar kështu pesë...

Protesta për arsimin në Francë. Gjimnazistët ngrihen për provimin e maturës

Me qindra gjimnazistë kanë dalë në rrugët e Parisit dhe disa qyteteve të tjera të Francës, për të protestuar ndaj reformave në arsim. Të...

Protestat godasin rëndë disa sektorë të ekonomisë franceze

Franca po përgatitet për një valë proteste kundër kostove të larta të jetesës, që mund të shkaktonin më shumë dhimbje ndaj turizmit dhe stokut...

EDITORIAL

Kryeministri nga facebook i Ulsi Manjës paralajmëron rrëzimin e Bahri Shaqirit

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja paralajmëron rrëzimin e kandidaturës së dytë që Presidenti Ilir Meta...

FORUM

Kurajo për të qenë vetvetja

Nga Mimoza Manxhari Çdo të linduri në këto 28-vitet e fundit, e përditshmja ju serviri si të bëhen...

Duam marrëzisht Perëndimin, por jemi Lindorë deri në marrëzi

Nga Lorenc Vangjeli Në fatkeqësinë e tij personale, në bastin e egër me drejtësinë e mbas kuriozitetit të...