Ballina Etiketimet Femrat

Etiketim: femrat

Qytetet shqiptare ku femrat janë “shefe”

Qarku i Tiranës dhe Lezhës rezultuan me përqendrimin më të madh të ndërmarrjeve të drejtuara nga femrat. Sipas të dhënave të INSTAT, femrat zotërojnë...

Studimi/ Kush janë femrat që rrezikojnë të lindin fëmijë autik

Sipas një studimi të bërë së fundmi, ekspertët kanë arritur të dalin në përfundimin se fëmijët e lindur nga nëna që përdorin ilaçet kundër...

Femrat e gjata janë më të rrezikuara nga kanceri

Të gjata apo të shkurtra, ose më mirë mesatare. Por kur bëhet fjalë për shëndetin dhe për sëmundjet që rrezikojnë edhe jetën, më mirë...

Në Meksikë femrat bëjnë ligjin, në krye të karteleve kriminale

Gratë janë gjithnjë e më tepër prezente në kartelet kriminale të Meksikës, gjithnjë e më tepër bëhen vrasëse të paguara apo vendosen në krye...

Avokati hipnotizonte femrat për t’i kryer seks me to

Një avokat është burgosur për shkak se i hipnotizonte femrat me qëllim që të kryente marrëdhënie seksuale me to. Videoja shqetësuese është filmuar nga kamera...

E vërteta përse tradhëtojnë gratë

Femrat kanë tendencën të tradhëtojnë më tepër burrat që nuk ndihmojnë në punët e shtëpisë. Të dhënat vijnë nga një sondazh i realizuar nga Gleedon, që sugjeron se mënyra...

Kontraceptivët, rastet kur nuk bëjnë efekt

Përdorueset e kontraceptivëve pas një marrëdhënieje intime, sipas një studimi të fundit, duhet të bëjnë kujdes. Sipas të njëjtit burim, femrat që përdorin ilaçe të...

Gjykata Franceze, pezullon ndalimin e burkinit

Në të gjitha bashkitë ku është vendosur masa e ndalimit të burkinit nëpër plazhe, kjo masë nuk do të zbatohet, të paktën deri në...

Shqipëria rekord divorcesh, kush qytetet kryeson?

Gjatë katër viteve të fundit, numri i divorceve në Shqipëri ka ardhur në rritje. Në vitin 2015, togat e zeza zgjidhën 7,080 lidhje martesore....

EDITORIAL

Presidentit Meta për “Deutsche Welle”: Opozita një hap pas, kryeministri dy hapa prapa

Presidenti Meta ishte në Gjermani në Konferencën e Sigurisë, ku takoi kancelaren gjermane Merkel si dhe u...

FORUM

Andi Bushati: Donika Prela, një arsye më shumë pse duhen djegur mandatet

Nga Andi Bushati  - Në kulmin e debateve për djegjen e mandateve të opozitës, një ngjarje në dukje...

Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese

Nga Albert Vataj SOT 28 VITE MË PAS Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese Cili...