E hënë, Nentor 19, 2018
Ballina Etiketimet Europë

Etiketim: europë

Shqipëria me karburantin më të shtrenjtë në Europë

Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzinë, duke e renditur në këtë mënyrë në shtetin europian...

Shqipëria tranzit për emigrantët, synojnë Europën

Në Qendren e Karreçit ndodhen 40 shtetas të huaj të cilët janë ndaluar në kufirin shqiptar pasi nuk ka qënë të pajisur me dokumenta...

Të parët në Europë, kjo është sëmundja që po u merr...

Sot është dita ndërkombëtare e sëmundjes së diabetit. Sipas studiuesve, kjo sëmundje është shkaktari i shtatë i vdekjeve në botë. Të dhënat në Shqipëri, tregojnë...

Shqipëria kalon “vijën e kuqe” – Ndër 4 vendet më të...

Shqipëria është një ndër vendet më të ekspozuara ndaj ndotjes së ajrit në Europë, ose më saktë ndaj Pm2.5, që i referohet grimcave ndotëse...

Shqipëria me borxhin më të lartë në rajon, ja ku renditet...

Shqipëria vijon të ketë borxhin më të lartë publik në rajon dhe ndër ta parat në Europë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto....

Shqipëria, e përzgjedhura e agjencive turistike amerikane

Pushimet në Europë duken larg fizikisht dhe financiarisht dhe, ndonëse nuk ka asnjë alternativë tjetër veç kapërcimit të Atlantikut, mund të jetë më e...

Shqipëria ndër vendet e para në Europë me shumë nxënës dhe...

Rreth 120 mijë nxënës janë të regjistruar në shkollat e mesme në vend. Në përgjithësi programet e shkollave të mesme shërbejnë për të parapërgatitur nxënësit...

Shqipëria, me shpenzimet më të ulëta në Europë për argëtimin dhe...

Shqipëria ka mundësi të kufizuara të burimeve buxhetore në krahasim me vendet të tjera europiane, por kur vjen puna për mënyrën se si ndahen...

”3 javë në Shkodër, më shumë krime se në të gjithë...

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka shprehur ngushëllimet e tij për vrasjen e biznesmenit Arjan Ferracaku një ditë më parë në Shkodër. Duke shkruar në faqen...

Shqiptarët të parët në Europë, nuk shkojnë te mjeku për të...

“Të kemi shëndetin!”, mesa duket është vetëm një shprehje për shqiptarët. 41% e tyre kanë shtyrë vizitën ose nuk kanë shkuar fare te mjeku...

EDITORIAL

Basha:15 oligarkë marrin 2,2 miliardë euro nga buxheti i shtetit dhe 150 milion euro çdo vit

Lulzim Basha sot ka qenë i prerë dhe më i drejtëpërdrejtë se çdo herë kohët e fundit....

FORUM

10 sfidat e Ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj

Nga Roland Qafoku Colin Powell ishte gjenerali me 4 yje i ushtrisë amerikane, por edhe kur u emërua...

Për 28 Nëntorin Skënderbejan

Nga Heral A. Saraçi Po përkujtojmë 550 vjetorin Heroit tonë Kombëtar Skënderbeut. Kjo ngjarje e shënuar mbarëkombëtare po...