Ballina Etiketimet Europë

Etiketim: europë

2018, më pak refugjatë në Europë

Një kërkim i dëshpëruar për një jetë më të mirë që shpesh përfundon me vdekje. Europa sidoqoftë ka regjistruar një numër më të vogël...

Shteti më i pasur në Europë nuk ka aeroport dhe as...

Sipërfaqja e tij është vetëm 160 kilometra katror, por është shteti më i pasur në Europë. Fjala është për Lihteshtajnin, i cili ka 300 vite...

Bora nuk ndalet në Europë, 26 viktima

Shërbimi i motit i BBC-së ka paralajmëruar se Europa do të përballet me më shumë reshje bore këtë javë, pas disa ditësh përmirësimi të...

Moti i ftohtë dhe reshjet e shumta të dëborës, 21 viktima...

Dëbora e madhe dhe ortekët kanë ‘paralizuar’ pjesë të Evropës gjatë fundjavës, ndërsa numri i të vdekurve nga moti i ftohtë  ka shkuar në...

Shqipëria renditet e fundit në Europë, ja sektori ku çalon

Shqipëria kishte shpenzimet më të ulëta për kërkim dhe zhvillim në krahasim me vendet e tjera europiane më 2017. EUROSTAT raportoi sot se mesatarja e...

INSTAT: Studentët shqiptarë, shpenzime 4 herë më të larta se në...

Studentët kanë pushtuar rrugët e Tiranës kundër rritjes së tarifave në Universitetit.  Edhe pse Shqipëria nuk ka shkollat dhe univeristetet më të mira të...

Megaoperacion në Europë, në pranga 90 mafiozë

Një megaoperacion antimafia është ekzekutuar në orët e para të mëngjesit në Italia, Gjermani, Belgjikë, në Vendet e Ulëta e në Amerikën e Jugut. Operacioni...

“Burra që urrejnë gratë”, Shqipëria me vrasjet më të larta nga...

Jetojmë në një shoqëri, ku femra shikohet ende si një pronë dhe meshkujt nuk ngurrojnë tu marrin jetën partnereve të tyre intime. Shqipëria është...

Teuta fitore me “shije” Europe, mposht Luftëtarin

Teuta ka marrë një fitore të rëndësishme 1-0 në “Niko Dovana” përballë skuadrës së Luftëtarit të vlefshme për javën e 14-të të Kategorisë Superiore. Golin...

Shqipëria me karburantin më të shtrenjtë në Europë

Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzinë, duke e renditur në këtë mënyrë në shtetin europian...

EDITORIAL

Presidentit Meta për “Deutsche Welle”: Opozita një hap pas, kryeministri dy hapa prapa

Presidenti Meta ishte në Gjermani në Konferencën e Sigurisë, ku takoi kancelaren gjermane Merkel si dhe u...

FORUM

Andi Bushati: Donika Prela, një arsye më shumë pse duhen djegur mandatet

Nga Andi Bushati  - Në kulmin e debateve për djegjen e mandateve të opozitës, një ngjarje në dukje...

Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese

Nga Albert Vataj SOT 28 VITE MË PAS Rrëzimi i një busti dhe pamundësia e ndërtimit të një shprese Cili...