E martë, Shtator 18, 2018
Ballina Etiketimet Europa

Etiketim: europa

Ish-ministri grek: Europa rrezikon të kthehet te fashizmi i viteve ‘30

Ish-ministri grek i Financave, Yanis Varufakis, e sheh me shqetësim rritjen e ekstremit të djathtë në Europë. Në një intervistë për Euronews, Varufakis shprehet se...

Europa “përvëlohet”, ja vendet më të rrezikuara

Temperaturat në Spanjë dhe Portugali mund të kapërcejnë këtë javë 48 gradë Celsius, duke thyer kështu rekordin e të gjitha kohërave për Europën. Pushuesit...

Bëhuni gati, Europa përfshihet nga vala e të nxehtit

Temperatura rekord janë shënuar në pjesën më të madhe të botës këtë javë, ndërsa një valë e pazakontë të nxehti intensifikon shqetësimet për ndryshimet...

Le Drian: E gjithë Europa do të ngrihet kundër Trumpit

“Europa do të ngrihet kundër përpjekjeve të Donald Trumpit për të ‘destabilizuar’ Bashkimin Europian dhe për të penguar bashkëpunimin ndërkombëtar”, deklaroi ministri i Jashtëm...

Pse Evropa frikësohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit?

Dy presidentët, ai SHBA-ve, Donald Trump, si dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin më në fund kanë pranuar të takohen në një samit që...

Manjani: Politika nuk e do këtë vend, po populli e do?!

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se politika shqiptare sot është e shantazhueshme dhe kjo është më e keqja që kemi në drejtim. "Projektet e...

BE në rrezik, përplasje mes shteteve. Kriza e kësaj vere është…

BE-ja është në rrezik nga një përmbysje, pasi udhëheqësit nga blloku vazhdojnë të përplasen për krizën e mundshme të migrimit që pritet të ndodh...

Pjesë e bllokut të BE-së, Shqipëria të arrijë…

Presidenti francez, Emmanuel Macron e ka bërë të qartë se asnjë nga shtetet e Ballkanit Perëndimor që kërkon anëtarësimin në BE, nuk duhet të...

Presidenti Macron: Europa duhet të garantojë rendin e shumanshëm botëror

Europa është tashmë e ngarkuar të garantojë rendin botëror të dobësuar, deklaroi sot presidenti francez, Emmanuel Macron një ditë pas vendimit të SHBA-së për...

Iliro-shqiptarët në mitologji

Nga Tonin Çobani Është fjala për Mitin e Kadmit, që “ilirët i ka vënë në mitologjinë e grekëve të lashtë”, duke i radhitur përkrah kombeve...

EDITORIAL

Ministri serb, Ivica Daçiç flet si Milosheviç: Kosovën e njohim kur të fluturojnë derrat!

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka përjashtuar çdo mundësi për njohjen e Kosovës nga ana...

FORUM

Nuk ekziston “çështja e minoritetit grek” në Shqipëri

Nga Shaban Murati - Në të ashtuquajturën paketë të bisedimeve diplomatike, që po zhvillohen prej afro një viti...

“Mjaft më me populizmin: Populli, edhe në Europë po rebelohet kundër elitave që e kanë mashtruar dhe varfëruar

Noam Chomsky shkallmon polemikën e djathtë – e majtë: “Demokratët kanë braktisur klasat punëtore, por Partia Republikane...