E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Enver Hoxha

Etiketim: Enver Hoxha

Dokument/ Historiani zbulon dy ekzekutimet e para me firmë të diktatorit...

Historiani i njohur Kastriot Dervishi, ka vijuar me publikimin e fakteve dhe dokumenteve nga periudha e komunizmit. Ai ka publikuar sot dy ekzekutimet e para...

Enver Hoxha, si e fshehu takimin sekret me Mustafa Krujën

Enver Hoxha midis shumë të pathënave të jetës së vet politike nuk ka rrëfyer edhe një takim që ka kryer në fshehtësi me kryeministrin...

Si u sponsorizua Enver Hoxha të krijonte parti nacional-socialiste

Nga Ylli Polovina Ramadan Zdrava ishte njëri prej atyre pa triska Fronti, pra të “deklasuar” politikisht nga “diktatura e proletariatit”, të cilët ndjenë gëzim që...

“29 Nëntori”, komunistët nuk harrojnë të provokojnë me foton e Enver...

Në homazhet e zhvilluara tek Varrezat e Dëshmorëve në ditën e Çlirimit, morën pjesë si çdo vit edhe veteranët e luftës dhe anëtarë të...

Kërcënimi i identiteti europian të shqiptarëve edhe pas Pavarësisë

Nga Gjet Ndoji - Përpjekjet luftarake të pushtuesve për zhdukjen massive të shqiptarëve. Pas gati 500 vitesh pushtim nga Perandoria Turke shqiptarët me shumë vështirësi...

“Ju flet Moska”: Skënderbeu dhe Enver Hoxha

Kastriot Myftaraj në emisionin e tij "Ju flet Moska" ka folur për një të përbashkët mes Skënderbeut dhe Enver Hoxhës. Ajo që i bashkon këta...

Ahmetaj flet hapur: Mandati ”Rama 3”, si Enver Hoxha

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj është thirrur në interpelancë nga deputeti i PS-së, Erjuon Braçe. Ndërsa po mbante fjalën e tij Ahmetaj për...

Fotot e rralla/ 9 makinat me të cilët udhëtonte Enver Hoxha,...

Nga Leonard Veizi Në historinë njerëzore të 100 viteve të fundit, një nga kureshtitë më të mëdha ka të bëjë dhe me markat e makinave...

Peka: Në librin e tij, Pol Miliez shkruan se Mehmeti është...

Maxhun Peka, ish-ambasador në Vietnam, Francë dhe Kinë, rrëfen në një intervistë për gazetarin Roland Qafoku në emsionin Debati në ''Channel One'', për Enver Hoxhën...

Media po ushqen nostalgjinë për komunizmin (VIDEO)

Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) shprehu shqetësim mbi mënyrën si i shkruan aktualisht shtypi shqiptar dosierët mbi Sigurimin e Shtetit dhe diktaturën. Drejtuesja...

EDITORIAL

Kryeministri Rama plan sekret për të shkuar në zgjedhje për 45 ditë

Edi Rama është zënë në një çark, papritur, dhe akoma nuk e ka marrë veten nga vendimi...

FORUM

Media e huaj, jehonë thirrjes së dhimbshme të pedagogut: Na ndihmoni, para se të bëhemi Siria e ardhshme

Thirrja e dhimbshme e një pedagogu universitar që sheh vendin e tij të prirur drejt korrupsionit, varfërisë...

Lefterit… (Kokës)

Nga Ylli Manjani/ Lefter Koka është një shok i mirë politik dhe kontribues politik që nga themelimi në...