E dielë, Shkurt 17, 2019
Ballina Etiketimet Emigrante

Etiketim: emigrante

Projektligji i ri, Shqipëria vend pritës për emigrantët

Një projektligj i dërguar së fundmi në Kuvend shërben si kuadër i ri ligjor për të strukturuar më tej luftën ndaj emigracionit të paligjshëm,...

Anija me emigrantë mbytet në brigjet e Libisë, 117 të zhdukur

Tjetër tragjedi detare në Detin Mesdhe. Rreth 117 emigrantë rezultojnë të zhdukur pasi një gomone me të cilën udhëtonin është mbytur. Gomonia ishte parë të...

Suksesi i Gjermanisë me migrantët

Më shumë punë, më shumë rezultate në shkolla: OECD i jep nota të mira Gjermanisë për integrimin e të huajve. Sfidat mbesin për migrantët...

Si po ikin shqiptarët në heshtje, emigracioni po zbraz vendin

Nga janari në nëntor të vitit 2018, diferenca ndërmjet shqiptareve që kanë udhëtuar jashtë vendit ka qenë shumë e lartënë raport me kthimet, duke...

Dyndje emigrantësh drejt Anglisë, ndalohen 43 për Krishtlindje

Zyrtarët britanikë thanë sot se kanë arrestuar nëntë emigrantë në një plazh në juglindje të Anglisë, të cilët kishin kaluar kanalin e La Mansh...

Shqiptarët po braktisin vendin, 84 % për mundësi punësimi

Arsyet që shtyjnë shqiptarët të emigrojnë jashtë vendit lidhen me faktorët shtytës ekonomik. INSTAT njofton se sipas anketës së Forcës së Punës, 2017, se...

Papa-politikës: Mos fajësoni emigrantët për gjithçka

Papa Françesku dënoi të martën udhëheqësit nacionalistë që fajësojnë emigrantët për problemet e vendeve të tyre dhe që nxitën mosbesimin në shoqëri duke ndjekur...

7-vjeçare vdes e dehidratuar pasi kapen në kufi

Një 7-vjeçare ndërroi jetë nga dehidratimi, teksa ishte nën kujdesin e agjencisë amerikane për mbrojtjen e kufirit, “Patrulla Kufitare e Doganore”. Vajza kishte ardhur...

SHBA mbyll kufirin ndaj emigrantëve

Gaz lotsjellës është lëshuar nga policia amerikane kundër emigrantëve të ndaluar në kufirin mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Meksikës, në zonën mes...

Karvani me qindra emigrantë mbërrin në kufirin amerikan

Qindra emigrantë të Amerikës Qendrore që udhëtojnë përmes Meksikës për të kërkuar azil në SHBA kanë arritur në qytetin kufitar meksikan të Tijuanë. Grupi prej...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...

Lubonja: Policia e papërgatitur për protestuesit

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në rubrikën “Opinion’ në News 24 ka komentuar protestën e ditës...