E shtunë, Nentor 17, 2018
Ballina Etiketimet Donald Trump

Etiketim: Donald Trump

Ndërhyrja ruse, Donald Trump u përgjigjet pyetjeve të hetuesve

Presidenti amerikan Donald Trump tha se u është përgjigjur “personalisht” pyetjeve të hetuesve rreth dyshimeve mbi ndërhyrjen ruse gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016....

Trump: Gati përgjigjet për Muellerin, i kam shkruar vetë

Presidenti amerikan Donald Trump tha të premten se i kishte përfunduar përgjigjet me shkrim për hetimin federal që po zhvillohet lidhur me ndërhyrjen e...

Ermal Mamaqi suprizon fansat, i “ftuar” këtë javë Donald Trump

Sot Ermali ka habitur dhe suprizuar të gjithë ndjekësit e tij me një foto të postuar në Instagram. Siç është bërë zakon ai publikon personazhet e...

Ushtri të vërtetë për BE? Trump dakord me Macronin për ‘Evropën...

Emmanuel Macron priti sot në Elysse, homologun e tij amerikan Donald Trump ashtu si edhe liderë të tjerë globalë pasi nesër do të zhvillohet...

OKB reagon ndaj vendimit të Trump për refugjatët

Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë që çdo person që largohet nga dhuna ose persekutimi, mund të marrë mbrojtje “pa pengesa”, tha agjencia e...

CNN merr masa ekstreme, shkak bëhen sulmet e Donald Trump

Sulmet e pamëshirshme të Donald Trump ndaj CNN kanë detyruar rrjetin që të marrë masa ekstreme. Rrjeti mediatik ka vendosur roje të armatosur për gazetarët...

Trump me rregullore të re, vendim i rëndësishëm për emigrantët e...

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump ka njoftuar se sipas një vendimi të ri, migrantët e paligjshëm që kanë hyrë në Shtetet e Bashkuara...

Donald Trump “sherr” me gazetaren: Kjo është pyetje raciste

Gjatë konferencës për shtyp, një gazetare e CNN pyeti Donald Trump nëse republikanët mbështesin nacionalistët e bardhë. Presidenti e konsideroi pyetjen e  Yamiche Alcindor, një...

Marrëveshje me Kinën, Trump: Fola me Xi Jinping, të gjithë e...

Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi se me shumë gjasa do të bëjë një marrëveshje me Kinën për tregtinë, duke shtuar se është bërë shumë...

SHBA rivendos sanksionet kundër Iranit

Administrata e Presidentit Donald Trump njoftoi të premten rivendosjen e të gjithasanksioneve të Shteteve të Bashkuara mbi Iranin, të cilat ishin hequr nën marrëveshjenbërthamore të vitit 2015. Sanksionet do të hyjnë në fuqi të hënën dhe mbulojnë sektorët të tillë si transporti,sektori financiar dhe ai energjetik i Iranit. Ky është grupi i dytë i sanksioneve qëadministrata rivendos që kur Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshjahistorike në muajin maj. Me përjashtime të kufizuara, sanksionet do të penalizojnë ato vende të cilat nukndalojnë importimin e naftës iraniane dhe kompanitë e huaja që bëjnë biznes me njësiiraniane që ndodhen në listën e zezë, përfshirë bankën qendrore të Iranit, një numërinstitucionesh financiare private si dhe portin e kompanitë e transportit nënmenaxhimin qeveritar. Sekretari i shtetit Mike Pompeo tha se sanksionet "synojnë të ndryshojnë rrënjësisht sjelljen e Republikës Islamike të Iranit". Ai publikoi një listë...

EDITORIAL

Pikëpyetjet e ministrit Damian Gjiknuri për anullimin e koncensionit të naftës në detin Jon

Një lajm i dytë nga fjala e ministrit të Energjisë dhe Infrastrukturës ka të bëjë me anulimin...

FORUM

17 nëntori i Tiranës antifashiste

Nga Luan Rama, nënkryetar i LSI-së Tirana antifashiste sot kremton ditën e çlirimit prej pushtuesve nazifashistë. Tirana antifashiste...

Ç’gallatë idiote!

Nga Ylli Manjani  - Ç’gallatë! Gruevskin, mikun e Metës e paska ndihmuar Policia e Ramës të arratiset. Ndërkohë Meta kastile...