E mërkurë, Nentor 14, 2018
Ballina Etiketimet Diplomaci

Etiketim: diplomaci

Diplomacisë shqiptare për bisedimet me Greqinë: ‘Mos mbaj gjithë vezët në...

Nga Prof. Lisen Bashkurti Deklarata e bërë kohë më parë nga Qeveria Shqiptare se do kemi “zero probleme me fqinjët” po rezulton e nxituar. Ndonëse...

Shehu: Rama diplomaci aventureske. Ja pse politikanët e Kosovës takojnë Berishën

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, aktualisht deputet i PD-së, Tritan Shehu është shprehur se "aventurat diplomatike të Edi Ramës bënë që Serbia të marrë...

Diplomaci me prodhime deti

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan së shpejti do të takohen për të diskutuar marrëveshjen e sistemeve...

Diplomaci e re SHBA-Rusi? Senatorët amerikanë ftojnë kolegët në Uashington: Gabim...

Duket se mes dy superfuqive ka shkëndija për një bashkëpunim dhe dialog më të mirë në të ardhmen. Senatori amerikan Rand Paul bëri thirrje...

Diplomacia Sportive dhe Peyongchang

Nga Dr.Jorgji Kote Lojrat e tanishme Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut kanë qenë në qendër të vëmendjes botërore. Me frymën entusiazte, me praninë e...

2017 dhe tatëpjeta e populizmit

Nga Dr. Jorgji KOTE/Në vijim të disa arritjeve të spikatura elektorale të grupimeve ekstremiste gjatë vitit 2016 padyshim që fitorja e BREXIT në Britani...

SHBA me diplomaci kundër Koresë së Veriut, jo me veprim ushtarak

Zyrtarë të lartë të administratës së Shteteve të Bashkuara u thanë senatorëve amerikanë se qëllim i tyre është të nxisin Korenë e Veriut që...

O sa leht’ me ken’ patriot

"Askush në Beograd, në Athinë, në Shkup apo në Podgoricë, nuk ka ndonjë arsye të posaçme që të dojë shqiptarët tiranas, prishtinalinj, tetovarët, ulqinakët...

EDITORIAL

Arresti për ish-kryeministrin maqedonas sinjal edhe për Shqipërinë

Ish-kryeministri autoritar dhe arrogant maqedonas, Nikoll Gruesvki tashmë jo vetëm që kërkohet të arrestohet nga gjykata penale...

FORUM

Blendi Fevziu: Mid’hat Frashëri i fali Shqipërisë gjithçka kishte

Nga Blendi Fevziu -Më 4 mars 1929, 89 vjet më parë, një burrë i veshur shik, me...

“Shpellarët” kundër barbarëve

Nga Oerd Bylykbashi Prishja e shtëpive të banorëve të Unazës së Madhe është antikushtetuese, jo thjesht e paligjshme...