E shtunë, Janar 19, 2019
Ballina Etiketimet Bota

Etiketim: bota

Toka pas 250 milionë vitesh (FOTO)

Lëvizjet e pllakave tektonike kanë zhvendosur dhe vazhdojnë të zhvendosin gradualisht kontinentet e Tokës. Në bazë të kësaj teorie, por edhe të ndryshimeve klimaterike, profesori...

Si të zgjidhet kriza e Koresë së Veriut. Receta e Henry...

Nga Henry A. Kissinger Për më shumë se 30 vjet, përgjigja e botës ndaj programit bërthamor të Koresë së Veriut, ka kombinuar dënimin me zvarritjen....

Parashikimi i frikshëm i historianit matematicien: Shoqëria mund të pësojë kolaps!

Fundi i botës ashtu si e njohim mund të jetë pranë – ndoshta pas disa vitesh, sipas një shkencëtari që përdor modele historike dhe...

Alarmi/ Toka po jeton me kredi. Në 2 gusht mbarojnë rezervat...

Që nesër, e mërkurë 2 gusht, Toka fillon të jetojë me kredi. Ose thënë ndryshe  jashtë kapacitetit të asaj që planeti mund të sigurojë...

Binomi Trump-Putin, një histori e re botërore

Nga Marjana Doda Takimi mes dy liderëve botërorë, Trump e Putin në Samitin G20 në Hamburg të Gjermanisë, ishte takimi që pati vëmendjen më të...

Psikiku që “parashikoi” Trump, zbulon 6 katastrofat e 2017

Edhe pse jemi në mes të vitit, Craig Hamilton Parker, 62 vjeç, ka publikuar parashikimet. I vetëquajtur "profet", ai ka lindur në Southampton, ai thotë...

OKB: Përgatituni, botën e pret një valë i nxehti

Bota duhet të përgatitet për shumë valë të nxehti këtë vit, thanë sot në Gjenevë zyrtarë të rëndësishëm të agjencisë së OKB-së për motin....

Popullsia e botës rritet me 1 miliardë, Nigeria tejkalon SHBA-në

Popullsia e botës do të rritet me 1 miliardë në 13 vitet e ardhshme, dhe do të jetë 10 miliardë në 2050, parashikojnë Kombet...

Pse studentët serbë kundërshtojnë hyrjen në NATO, BE?

 Një sondazh i fundit zbuloi se shumica dërrmuese e studentëve në Universitetin e Beogradit (88%) kundërshtojnë pranimin e Serbisë në NATO, ndërsa gati 40...

11 vendet në Europë e më tej, ku të gjesh punë...

Në një kohë kur në Shqipëri, vështirësitë për të gjetur një punë, në botë mundësitë janë edhe më të shmuta, Kompanitë në të gjithë...

EDITORIAL

VOA: 7 organizata i kërkojnë qeverisë të tërheqë 2 projektligjet mbi mediat online

Nga Zëri Amerikës/ Një grup prej 7 organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës...

FORUM

Putini në Beograd – Asgjë e re nga aleanca e vjetër

Prof. Lisen Bashkurti - Mbas një procesi parapërgaditor të gjatë Presidenti Putin erdhi në Serbi, ose thënë në...

“Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim”

Nga Veton Surroi Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht. 1. Në vitin 2018 u legjitimua fjala...