E mërkurë, Korrik 18, 2018
Ballina Etiketimet Bota

Etiketim: bota

Kriza e emigracionit/ A mund të sjellë fundin e BE-së?

Euroskeptikët e thekur mund të duan të mendojnë se BE është në telashe, po ndërsa liderët mblidhen në Bruksel për samitin e tyre të...

Indeksi i Paqes: Bota është bërë më pak paqësore, por Shqipëria...

Shqipëria ka bërë përmirësim, sa i përket paqes dhe sigurisë. Sipas Indeksit për Paqen Globale 2018 të publikuar nga Instituti për Ekonomi dhe Paqe,...

Çfarë po ndodh? Ja misteret që po tronditin botën

Njeriu si qenia më e përkryer ka zbuluar gjërat më të mëdha që sot ne i përdorim në jetën e përditshme. Shkenca është zhvilluar...

Opsionet e Donald Trump për të sulmuar Sirinë dhe rreziku për...

Përpjekja për të zhdukur fuqinë ajrore të Assad, mund të jetë me rreziqe e jo më pak e rrezikshme paraqitet edhe mundësia e ndonjë...

4 fëmijët që ndryshuan botën me shpikjet e tyre (FOTO)

Jack Andraka lindi më 1997. Gjithë fëmijëria e tij po vazhdonte normalisht derisa një mik i afërt i familjes vdiq nga kanceri. Kjo e...

Fruti që do të shpëtojë botën nga uria

Një frut ekzotik që ka shijen e mishit të derrit mund të jetë zgjidhja për të gjithë njerëzit nëpër botë që vuajnë nga uria. Ky...

Mos përhapni panik: Njeriu i së ardhmes bën parashikimet e frikshme

Dikush nga e ardhmja, të paktën siç vetë pretendon thotë se është rikthyer në kohën tonë për të na paralajmëruar rreth asaj se çka...

“Bota me sytë nga Kosova, pritet të arrestohen figura kyçe politike”

Nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale po vazhdon të diskutohet jo vetëm në vendin tonë por edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja amerikane “The New...

Parashikimi, bota do të shohë përplasje yjesh më 2022

Në univers, veçanërisht në galaktikën tonë, ka një numër të madh sistemesh me shumë yje ku dy ose më shumë yje rrotullohen përreth njëri-tjetrit....

Zbulimet më të rëndësishme hapësinore

Ndërsa vëmendja e shumicës së botës ishte e zënë me ngjarje të tjera, shkencëtarët e hapësirës shënuan disa arritje të dukshme gjatë vitit 2017,...

EDITORIAL

Komisioneri i BE, Han dhe hani i drogës qeveritare

-E çuditshme se si të huajt heshtin për drogën qeveritare, krimin e organizuar, korrupsionin e ministrave, lidhjet...

FORUM

KM-ja superstar! Vazhdon shkëlqimi i rremë i varakut…

Nga Artur ZHEJI - Dikur, në kohëra që më nuk kujtohen, shqiptarët ngroheshin me një lloj sobe me...

Celularët dhe videot “online” po ndotin planetin

 Ishte thjesht një tjetër nga ato çastet e kësaj vere të gjatë e gjithnjë e më të...