E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Ballkani

Etiketim: Ballkani

LIVE/ Rama pret kryeministrat e Ballkanit (VIDEO)

Ka nisur në Durrës, ardhja e delegacioneve që do të jenë pjesë e takimit informal mes komisionerit për Zgjerimin Johannes Hahn dhe kryeministrave të...

Der Standard: Dueli ruso-amerikano-kinez dhe turk për Ballkanin

Rusia nuk e dëshiron anëtarësimin e Maqedonisë në NATO kështu që po përpiqet me të gjitha mënyrat për të prishur marrëveshjen historike mes Greqisë...

Ballkani me lidera që duan pushtet, vë në rrezik stabilitetin

Nga: Klajda Gjosha Ballkani ka qënë dhe vazhdon të mbetet një vatër e nxehtë, epiqendër e lindjes së konflikteve dhe ku termi stabilitet asnjë herë...

Ballkani i shet armë Arabisë Saudite, ja vendi i Shqipërisë, Serbisë….

Arabia Saudite mbetet një nga blerëset më të mëdha të armëve në Ballkan. Raporti i fundit i organizatës “SEESAC” mbi eksportet e armëve në...

Tsipras: Marrëveshja me Maqedoninë, perspektivë e re për tërë rajonin

Para një viti ndoshta ishte e paparamenduar se do të arrihet, por tani Marrëveshja historike e Prespës është fakt dhe jep perspektivë për rajonin,...

Ballkani të paktën anëtarësim digjital me BE-në!

Agjenda digjitale për Ballkanin Perëndimor (BP) nisi sot në Sofje, në Asamblenë Dixhitale 2018 organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Komunikimit Evropian për Rrjetet,...

Ballkani, lojë për pushtet mes BE, Turqisë, Rusisë dhe Kinës

Në samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perendimor nuk mund të presin...

Raporti për Ballkanin, veteranët e diplomacisë: SHBA e BE të veprojnë!

Ballkani po pushton gjithmonë e më shumë vëmendjen e europës dhe SHBA, e përpos iniciativave në nivel vendimmarrës, një gjë të tillë e dëshmojnë...

Kongresi amerikan: Rusia, kërcënimi më i madh i Ballkanit

Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë angazhimin për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor, u shprehën pjesëmarrësit në një seancë dëgjimore të zhvilluar dje...

BE e ”dëshpëruar”, vendet e Ballkanit as në 2025…

Në shkurt, në një raport u tha se vendet "tregojnë elementë të qarta të kapjes së shtetit, duke përfshirë lidhjet me krimin e organizuar...

EDITORIAL

Ngjyrat e kryebashkiakut tironas, Erion Veliaj dhe portreti i rivales së tij

Erion Veliaj, kryebashkiaku tironas, vazhdon punën me projektet për një Tiranë europiane. Këtë të shtunë, Veliaj ka...

FORUM

Mustafa Nano: Godina e Teatrit është e shëmtuar, por Rama po sillet si sundimtar

Mustafa Nano thotë se ajo ç’ka e shqetëson në çështjen e Teatrit nuk është shembja e godinës...

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...