E shtunë, Nentor 17, 2018
Ballina Etiketimet Ballkani

Etiketim: Ballkani

Ballkani, vija e re e frontit midis SHBA e Rusisë

Nga Gian Micalessin Lamtumirë Dayton. 23 vjet pas marrëveshjeve që iu dhanë fund masakrave në Bosnjë, fantazmat e konflikteve etnike e fetare dhe frika e një lufte...

Lavrov: Ballkani, linjë e re konfrontimi në Europë

Kur flet për Ukrainën, ministrit të Jashtëm të Federatës Ruse i shkon menjëherë mendja tek Ballkani. Dhe pa vonuar kalon aty. Në fjalimin e...

LIVE/ Rama pret kryeministrat e Ballkanit (VIDEO)

Ka nisur në Durrës, ardhja e delegacioneve që do të jenë pjesë e takimit informal mes komisionerit për Zgjerimin Johannes Hahn dhe kryeministrave të...

Der Standard: Dueli ruso-amerikano-kinez dhe turk për Ballkanin

Rusia nuk e dëshiron anëtarësimin e Maqedonisë në NATO kështu që po përpiqet me të gjitha mënyrat për të prishur marrëveshjen historike mes Greqisë...

Ballkani me lidera që duan pushtet, vë në rrezik stabilitetin

Nga: Klajda Gjosha Ballkani ka qënë dhe vazhdon të mbetet një vatër e nxehtë, epiqendër e lindjes së konflikteve dhe ku termi stabilitet asnjë herë...

Ballkani i shet armë Arabisë Saudite, ja vendi i Shqipërisë, Serbisë….

Arabia Saudite mbetet një nga blerëset më të mëdha të armëve në Ballkan. Raporti i fundit i organizatës “SEESAC” mbi eksportet e armëve në...

Tsipras: Marrëveshja me Maqedoninë, perspektivë e re për tërë rajonin

Para një viti ndoshta ishte e paparamenduar se do të arrihet, por tani Marrëveshja historike e Prespës është fakt dhe jep perspektivë për rajonin,...

Ballkani të paktën anëtarësim digjital me BE-në!

Agjenda digjitale për Ballkanin Perëndimor (BP) nisi sot në Sofje, në Asamblenë Dixhitale 2018 organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Komunikimit Evropian për Rrjetet,...

Ballkani, lojë për pushtet mes BE, Turqisë, Rusisë dhe Kinës

Në samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perendimor nuk mund të presin...

Raporti për Ballkanin, veteranët e diplomacisë: SHBA e BE të veprojnë!

Ballkani po pushton gjithmonë e më shumë vëmendjen e europës dhe SHBA, e përpos iniciativave në nivel vendimmarrës, një gjë të tillë e dëshmojnë...

EDITORIAL

Pikëpyetjet e ministrit Damian Gjiknuri për anullimin e koncensionit të naftës në detin Jon

Një lajm i dytë nga fjala e ministrit të Energjisë dhe Infrastrukturës ka të bëjë me anulimin...

FORUM

17 nëntori i Tiranës antifashiste

Nga Luan Rama, nënkryetar i LSI-së Tirana antifashiste sot kremton ditën e çlirimit prej pushtuesve nazifashistë. Tirana antifashiste...

Ç’gallatë idiote!

Nga Ylli Manjani  - Ç’gallatë! Gruevskin, mikun e Metës e paska ndihmuar Policia e Ramës të arratiset. Ndërkohë Meta kastile...