E mërkurë, Shkurt 20, 2019
Ballina Etiketimet Ballkan

Etiketim: Ballkan

Radio “Europa e Lirë”: Ballkani mund të përfshihet në konflikte gjatë...

Ballkani nuk është i qetë dhe mundësia e një konflikti të hapur ushtarak dhe ndikimi i Rusisë, mbeten kërcënimet kryesore për sigurinë e Ballkanit...

Turkish Stream / Gazjellësi rus në Ballkan me sherre gjeopolitike

Rusia ka shpallur se në fund të vitit 2019 do të përfundojë gazsjellësi i saj i ri, që do të kalojë nëpër Ballkan, dhe...

Xhamia e “Namazgjasë”, rruga e Erdogan për të hyrë në Ballkan

Gazeta greke “Ekathimerini” ka bërë një artikull në lidhje me xhamitë në Ballkan, specifikisht për xhaminë e “Namazgjasë”. Në artikull thuhet se presidenti Rexhep Taip...

BBC: Ushtria që trazon ujërat në Ballkan

Krijimi i ushtrisë së Kosovës ka gjetur hapësirën e një analize në faqen “online” të BBC-së. “Nëse Kosova është ende e angazhuar për rrugën...

Smogu toksik mbërthen Ballkanin

Dimri ka ardhur dhe qymyri po digjet, duke e mbështjellë Ballkanin me një smog toksik, e duke i shndërruar qytetet e tij në më...

Ndryshim kufijsh në ballkan, Gjermania: Jemi kundër bashkimit të Shqipërisë me...

Qeveria Gjermane është e mendimit se Shqipëria luan parimisht një rol pozitiv në rajon. Dhe se në Shqipëri nuk ka aktivitete ose parti që...

LIVE/ Kufijtë në Ballkan, Berisha: Të mblidhet një konferencë ndërkombëtare

Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Përballë’ në RTSH se për Ballkanin duhet të mblidhet një konferencë ndërkombëtare. I pyetur nga...

PE seancë të posaçme: Si po dështojnë koncesionet PPP në Ballkan

Dy raporte të rëndësishme të shoqërisë civile mbi problemet e shkaktuara nga Partneritetet Publike Publike (PPP) do të paraqiten në Parlamentin Evropian sot më...

Tektonikat gjeopolitike e diplomatike në Ballkan dhe Kosova

Prof.Lisen Bashkurti Zhvillimet e kohëve të fundit në Kosovë po dëshmojnë për tronditje të pozitave ndërkombëtare të saj. Në mënyrë të vecantë votimet e dështuara...

Raporti ndërkombëtar/ Shkëmbimi i tokës në Ballkan destabilizon rajonin

Heather A. Conley nënkryetar për Evropën, Eurasia dhe Arktik dhe drejtor i Programit të Evropës në Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) në Uashington,...

EDITORIAL

Kryeministri Rama plan sekret për të shkuar në zgjedhje për 45 ditë

Edi Rama është zënë në një çark, papritur, dhe akoma nuk e ka marrë veten nga vendimi...

FORUM

Nesër qytetarët të marrin mbrapsht Parlamentin e vjedhur nga bandat

Nga Klevis Balliu Duke ndjekur dje disa emisione politike, konstatova klithmat e disa analistëve dhe antarëve të mazhorancës...

Klevis Balliu: Nesër qytetarët kanë detyrimin ndaj vendit të marrin mbrapsht Parlamentin

Nga KLEVIS BALLIU/  Duke ndjekur dje disa emisione politike, konstatova klithmat e disa analistëve dhe antarëve të mazhorancës...