E premte, Shtator 21, 2018
Ballina Etiketimet Azil

Etiketim: azil

Tritol banesës së Dacit, autori: Më tha e dua për azil

"Arrest me burg" ka dhënë Gjykata e Tiranës për 23-vjeçarin Vilson Brahja, autor i vendosjes së tritolit në banesën e Gazmir Dacit në Bathore....

Tritol në banesën e Dacit, 23-vjeçari tregon detaje nga porositësi

''Arrest me burg" është masa e sigurisë që dha Gjykata e Tiranës për Vilson Brahaj, i arrestuar për vendosjen e eksplozivit në banesën e...

Fëmijët azilantë, në gjykatë shkojnë 11 prindër

Shqiptarët përgjatë 3 viteve të fundit, kanë ''pushtuar'' vendet e BE-së me qëllim azilin. Një nga mënyrat për të përfituar azil, shqiptarët e kanë...

Azili dhe 600 mijë refugjatë, Spahiu: Qeveria vazhdon të thyejë çdo...

Shifrat se shqiptarët janë të parët në kërkesat e azil dhe se Shqipëria mund të presë 600 mijë refugjatë, janë dy tema që do...

Shqipëria thyen çdo rekord me kërkesat për azil. Lëmë pas sirianët...

Shqiptarët, që jetojnë në një vend që aspiron të hyjë në Bashkimin Europian, duan të largohen nga shteti amë, më shumë sesa banorët e...

Ja kalojmë edhe vendeve të luftës. 157 mijë shqiptarë kanë kërkuar...

Shqipëria renditet e shtata në botë për numrin e azilkërkuesve në Bashkimin Europian në vitin 2017, pas shteteve që i ikin luftës, si Siria,...

SHBA merr vendimin e rëndësishëm: Këta emigrantë nuk do të përfitojnë...

SHBA nuk do të pranojë më viktimat e abuzimit në familje dhe as ato të dhunës së bandave, të cilat aplikojnë për azil në...

Prindërit në azil, emigracioni i të rinjve shton kërkesat e moshës...

Largimi i të rinjve në emigracion po i detyron shumë të moshuar tu drejtohen qendrave rezidenciale. Në qendrën e të moshuarve në Fier, ku...

Liberalizim të vizave, jo azil nëpër Evropë

Qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizimin e vizave, thonë përfaqësuesit e institucioneve. Sipas tyre, me përmbushjen e kritereve të parapara nga Komisioni Evropian, tani...

Llalla azil në Gjermani? Ambasada: Se japim këtë informacion

U mbajt ditën e sotme, seanca e dytë në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla. KPA pranoi prokurën e...

EDITORIAL

Kryeministri Rama shemb Teatrin në Tiranë, kurse opozita ikën në Vlorë

Partia Socialiste vulosi dje me ligj, për herë të dytë, shembjen e Teatrit Kombëtar. Me 75 vota...

FORUM

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes

Nga: Ylli Manjani Metmorfozë.. ————— Partia Socialiste e ka patur të shenjtë Kushtetutën dhe ligjin! Sa herë juristët ngrinin zërin për...

Arkitekti i Ramës dhe arkitekti i Hitlerit

Nga Aurel Plasari/ Po “arkitektë oborri” nuk paska? Ashtu si ka pasur dhe ka “poetë oborri”, “piktorë oborri”...