E dielë, Dhjetor 16, 2018
Ballina Etiketimet Artan fuga

Etiketim: artan fuga

Kush po ja “ngul thikën” pas shpine kërkimit shkencor në Shqipëri?

  "Hipokrizi e gjallë! Imagjinoni. Kam paraqitur një platformë me vija të përgjithshme për reformimin e kërkimit shkencor dhe të akademisë të shkencave. Pse të...

Këta do bëjnë reformën…?

Nga Artan Fuga/O sovjetika! Perse merziteni dhe nxeheni? Ma jepni pra proven qe edhe pa syrin qe ka aftesine ta ktheje energjine diellore ne drite, bota...

Sa lehtë qeveriset shqiptari i nëpërkëmbur sot!

Nga Artan Fuga Ju kam thënë o miq, por ju nuk doni të dëgjoni. Kjo shoqëri e politike prej vitesh e shkatërroi individin e fortë dhe...

Gjela dhe Shqiponja

Nga Artan Fuga/Me Francën kombëtarja e gjithë shqiptarëve ve përballë simbolin e shqiponjës që fluturon e vetmuar krenare maleve, me atë të gjelit të...

Futboll në radio

Nga Artan Fuga Dikur, pas përfundimit të studimeve universitare, që të merrje diplomën, duhej të bëje edhe nja gjashtë muaj zborr. Një lloj shërbimi ushtarak...

Për reformën në drejtësi

"Duhen dëgjuar ndërkombëtarët! Patjetër. Në çfarë kuptimi? Jo, të na japin një model që nuk e kanë dhe nuk do ta pranon as në...

Futbolli si skaner

Nga Artan Fuga/Zoti e deshi që dy ngjarjet të vijnë sëtoku si për të na hequr veshin e paralajmëruar. Nga njera anë gjithë fastë dhe...

Kërkesa e parë, po të isha çam!

Nga Artan Fuga Një gjë fare "të vogël" fillimisht, krejt "të pafajshme" dhe të natyrshme! Gjëja e parë do të kërkoja kudo, në ish atdheun tim,...

Flas me ty Agim Neza!

"Unë nuk e kam zakon të flas me të vdekurit. Nuk e di se ku është shpirti i tyre, mister i madh, dyshimtar i...

Venitja e akademisë të shkencave

"Unë personalisht si akademik, pedagog dhe kërkues shkencor, nuk jam njeri i ligjeve dhe nuk jam ngarkuar nga askush të kontrolloj zbatimin e ligjshmërisë...

EDITORIAL

Presidenti Meta me arbëreshët në Provincën e Avellinos (FOTO)

Presidenti Ilir Meta ndodhet sot në Itali, në komunën e Irpinas, e cila banohet nga arbëreshë. Së...

FORUM

Jemi vend me fat, Kryeministri ynë është më i miri dhe më i bukuri i krejtve!

Nga Agron Gjekmarkaj - Të marrtë e mira të marrtë more Kryeministri ynë qyfyrexhi! Ç’paske qenë! Del ti...

Vetëm për këtë fakt qytetarë bashkohuni me studentët. Revoltohuni!

Nga Dritan Kaba - Erdhi nga SHBA për t’i shërbyer qytetarëve të tij, bashkëkombasve me një rrogë qesharake,...