E shtunë, Shkurt 23, 2019
Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

Miratohet pr/ligji për Arsimin Profesional/ Klosi: Ndryshimet e rëndësishme që sjell

Miratohet në Komisionin për Cështjet Sociale dhe Shëndetësinë, Projektligji për Arsimin dhe Formimin Profesional. Ministri Klosi prezantoi projektligjin, si projekti që do t’i japë...

Për drejtuesit e arsimit

Përzgjedhja e kuadrit drejtues mbi bazën e kritereve të tjera si ato nepotike, partiake e pse jo edhe korruptive e servile, veçse e komprementon...

Arsimi, Rama: Vlerësimi nga ‘Pisa 2015’ më i miri në 12...

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/10154270966461523/ Kryeministri Edi Rama ka analizuar rezultatet e PISA për arsimin. Në ‘komunikimin javor” në fb, Rama tha se vlerësimi për Shqipërinë është një rezultat...

Mësuesit paralajmërojnë pezullim të mësimit nëse nuk marrin pagën e 13-të

Federata e sindikatave të arsimit paralajmëron  pezullim të procesit mësimor në ditët e fundit të dhjetorit nëse nuk do të arrihet konsensusi  për shpërblimin...

Për Linditën, Ilirin, por edhe Saimirin e Edi Ramës

I dyti, Iliri & Edi hynë që në krye të herës me këmbë të gabuar në sistemin e shëndetësisë. Hynë pa llogaritur se në...

Një organ i munguar, në mendimin pedagogjik shqiptar

Nga: Fran Gjoka*/Hisoria e lavdishme e shtypit pedagogjik shqiptar ka nisur që në periudhën e Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Prandaj duhet theksuar se shtypi pedagogjik,...

Boçi: Maturantët me mesatare të lartë dhe ekselentë u lanë sërish...

Luçiano Boçi, deputeti i PD-së, ka ngritur sot problemin e mijërave kuotave të lira në fakultete përkundër studentëve që u regjistruan ku mundën nga...

Shtyrja e afatit për regjistrimin e studentëve, Boçi: Rama dështoi

Debati për arsimin u pa dhe ditën e djeshme në seancën plenare, e që ka vijuar sot sërisht nga selia blu. Partia Demokratike akuzon kryeministrin...

Kryeministri pas debatit, “kapet mat” duke pirë kafe me deputetë të...

Nisja e vitit të ri akademik, ishte një ndër arsyet e kritikave, qeveri-opozitë. Në replikat dhe debatin mbi arsimin në vend, në fjalën e...

Berisha: Rritja 10% e pagave, mashtrim elektoral

Ish – Kryeministri Sali Berisha e cilëson mashtrim elektoral rritjen me 10% të pagave për buxhetorët. Argumentin e tij ish – kreu i qeverisë...

EDITORIAL

Në tetor 2019 zgjedhje vendore dhe parlamentare, ndryshe parizienët do shikojnë nga Tirana

-Zgjedhjet e datës 30 qershor duket se  nuk do zhvillohen, pasi deri atëhere do jetë krijuar qeveria...

FORUM

Astrit Patozi: Shqipëria nuk do digjet, Rama e Basha hëngshin kokën me njëri-tjetrin

Nga Astrit Patozi SHQIPËRIA NUK DO TË DIGJET, EDHE PSE "BIJTË E SHQIPES" I KANË MARRË NË DUAR...

Sonila Meço: Shqiptarëve u ka “ngordhur” nervi i protestës

Nga Sonila Meço “Anketa Europiane e Cilësisë së Jetës e hartuar nga Komisioni Europian, në shtatorin e kaluar...