E mërkurë, Nentor 21, 2018
Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

Arsimi, Rama: Vlerësimi nga ‘Pisa 2015’ më i miri në 12...

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/10154270966461523/ Kryeministri Edi Rama ka analizuar rezultatet e PISA për arsimin. Në ‘komunikimin javor” në fb, Rama tha se vlerësimi për Shqipërinë është një rezultat...

Mësuesit paralajmërojnë pezullim të mësimit nëse nuk marrin pagën e 13-të

Federata e sindikatave të arsimit paralajmëron  pezullim të procesit mësimor në ditët e fundit të dhjetorit nëse nuk do të arrihet konsensusi  për shpërblimin...

Për Linditën, Ilirin, por edhe Saimirin e Edi Ramës

I dyti, Iliri & Edi hynë që në krye të herës me këmbë të gabuar në sistemin e shëndetësisë. Hynë pa llogaritur se në...

Një organ i munguar, në mendimin pedagogjik shqiptar

Nga: Fran Gjoka*/Hisoria e lavdishme e shtypit pedagogjik shqiptar ka nisur që në periudhën e Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Prandaj duhet theksuar se shtypi pedagogjik,...

Boçi: Maturantët me mesatare të lartë dhe ekselentë u lanë sërish...

Luçiano Boçi, deputeti i PD-së, ka ngritur sot problemin e mijërave kuotave të lira në fakultete përkundër studentëve që u regjistruan ku mundën nga...

Shtyrja e afatit për regjistrimin e studentëve, Boçi: Rama dështoi

Debati për arsimin u pa dhe ditën e djeshme në seancën plenare, e që ka vijuar sot sërisht nga selia blu. Partia Demokratike akuzon kryeministrin...

Kryeministri pas debatit, “kapet mat” duke pirë kafe me deputetë të...

Nisja e vitit të ri akademik, ishte një ndër arsyet e kritikave, qeveri-opozitë. Në replikat dhe debatin mbi arsimin në vend, në fjalën e...

Berisha: Rritja 10% e pagave, mashtrim elektoral

Ish – Kryeministri Sali Berisha e cilëson mashtrim elektoral rritjen me 10% të pagave për buxhetorët. Argumentin e tij ish – kreu i qeverisë...

“Vijat e kuqe të arsimit”, Nikolla: Raundi i dytë, transparence për...

Situata me maturantët duket se vijon edhe në fazën e dytë, ku edhe pse kanë një mesatare të lartë ende nuk kanë fitues në...

Datat më të rëndësishme për këtë vit shkollor, edhe pushimet

Është zbardhur në Fletoren Zyrtare udhëzimi i Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve “Për sistemin arsimor parauniversitar në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, dhe të...

EDITORIAL

Ambasada e SHBA: Presim zbatimin e ligjit dhe për ish-ministrin Samir Tahiri

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar sot për vendimet e gjykatave në vend duke...

FORUM

Behgjet Pacolli, si pasqyrë e dështimit të shtetit të Kosovës

Nga Berat Buzhala - Ne jetojmë në një shtet ku gjysma e ministrave kanë aktakuza, duke e përfshirë...

Interpoli, fajin për dështimin e ka vetë Kosova

Nga Rexhep Qosja - Mjerisht Kosova dështoi edhe për të tretën herë për t’u bërë anëtare e organizatës...