E shtunë, Nentor 17, 2018
Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

E turpshme/ Banka Botërore: Qeveritë të kthejnë vëmendjen tek arsimi, Shqipëria...

Arsimi ndërton kapitalin njerëzor, që përkthehet në rritje ekonomike. Nëse përmirësimet janë më të shpejta, me shumë gjasë, vendet që ndërtojnë një sistem arsimor...

Qeveria e kthen arsimin në luks. Familjet shqiptare paguajnë 3.5 herë...

Kostot e shkollimit të fëmijëve janë bërë një barrë e rëndë për buxhetet e familjeve shqiptare duke përkeqësuar nivelin e jetesës së tyre. Të...

PD i përgjigjet Nikollës, Boçi: Injorante në detyrën e saj

Pas deklaratës së ministres të riemëruar të Arsimit, Lindia Nikollës, se kërkonte takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha, për propzimet e kësaj të...

Lindita Nikolla kërkon takim me Lulzim Bashën: Të uroj suksese por…

Pas riemërimit si ministre e Arsimit, Lindita Nikolla në reagim e parë pas shpalljes së qeverisë "Rama 2", ka kërkuar takim me kreun e...

Nikolla: Do vijojmë me investime por politika të largohet nga shkolla

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, deklaroi se do të vijojnë investimet në arsim, që, sipas saj, do të mundësojnë “barazinë reale në procesin e...

Ilir Meta: Reforma në arsim, e pasuksesshme

Lëvizja Socialiste për Integrim ka shprehur zyrtarisht rezerva për ligin e Arsimit të Lartë.  Kryetari i Kuvendit Ilir Meta gjatë prezantimit të programit të...

Nikolla: Ndjesë, jam prej gjaku dhe mishi, kush më detyroi të...

Kreu i Partisë Libra, Ben Blushi, në seancën e sotme parlamentare mes të tjerash pati një debat me Ministren e Arsimit, Lindita Nikolla. Situata...

7 Marsi – Basha: Katër vjeçari i Ramës me skandale rrënqethëse...

Për kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, arsimi në katër vitet e qeverisjes Rama ka njohur ditët e tij më të errëta. Duke folur nga...

Miratohet pr/ligji për Arsimin Profesional/ Klosi: Ndryshimet e rëndësishme që sjell

Miratohet në Komisionin për Cështjet Sociale dhe Shëndetësinë, Projektligji për Arsimin dhe Formimin Profesional. Ministri Klosi prezantoi projektligjin, si projekti që do t’i japë...

Për drejtuesit e arsimit

Përzgjedhja e kuadrit drejtues mbi bazën e kritereve të tjera si ato nepotike, partiake e pse jo edhe korruptive e servile, veçse e komprementon...

EDITORIAL

Kushtetuta u zbatua. Sandër Lleshi, ministër

-Dje ministria e mbrojtjes dërgoi me urgjencë në presidencë shkresën për largimin nga shërbimi aktiv ushtarak të...

FORUM

17 nëntori i Tiranës antifashiste

Nga Luan Rama, nënkryetar i LSI-së Tirana antifashiste sot kremton ditën e çlirimit prej pushtuesve nazifashistë. Tirana antifashiste...

Ç’gallatë idiote!

Nga Ylli Manjani  - Ç’gallatë! Gruevskin, mikun e Metës e paska ndihmuar Policia e Ramës të arratiset. Ndërkohë Meta kastile...