E premte, Nentor 16, 2018
Ballina Etiketimet Arsimi

Etiketim: arsimi

Rrokaj: Hemoragjia e trurit, rrënimi më i madh që i ndodh...

Në një aktivitet për problematikat e Maturës Shtetërore, deputeti i LSI-së, Shezai Rrokaj ju drejtua maturantëve të Tiranës me shifra alarmante. Ai tha se...

Arsimi, Nikolla: Po diskutojmë për hapjen e një Universiteti në Fier

Ministria e Arsimit Lindita Nikolla gjatë takimit në Fier me qytetarët u shpreh se po diskutohet mundësia e hapjes së një Universiteti në këtë...

Arsimi nuk është prioritet, Boçi: Rama-Nikolla lanë pa kontrata mësuesit

Në ditën e tyre, deputeti demokrat Luçiano Boçi ngriti si shqetësim gjendjen e vështirë në të cilën sipas gjenden sot mësuesit dhe pedagogët e...

Studentët protestë para ministrisë: Tarifa të papërballueshme

Tarifat e larta dhe të papërballueshme të universiteteve, kanë ngritur një pjesë të studentëve para Ministrisë së Arsimit, ku përmes një aksioni simbolik i...

Orari që peshon, apo rëndon

Nga: Luçiano Boçi Vendimi i MASR-së, për të ndryshuar orarin e shkollave në arsimin parauniversitar sipas formulës 3 lëndë në 6 orë, ngjan shumë i...

Studentët ”kundër” Ramës: Më 24 janar protestë…

Lëvizja për Universitetin ka paralajmëruar mbajtjen e një proteste në datën 24 janar. Protesta e kësaj lëvizjeje ka të bëjë me tarifat studimore, që...

Sa shpenzojnë shqiptarët për arsimin nga buxheti i tyre, 68% shkojnë...

Pesha e shpenzimeve për arsimin ne buxhetin e familjeve shqiptare ka ardhur në rritje vitet e fundit, kryesisht për shkak të rritjes së tarifave...

Nora Malaj: Situata alarmante, 15 mijë fëmijë nuk arsimohen dot

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj e ka cilësuar situatën në arsim si alarmante. Duke ju referuar raporteve zyrtare të shoqatave, Malaj thotë se janë...

LSI, Mehmetaj: Buxheti për arsimin, më i ulët se 2016

Lëvizja Socialiste për Integrim ka paraqitur propozimet e saj për buxhetin e ardhshëm për arsimin, përmes deputetëve të saj në komisionin përkatës parlamentar, Kejdi...

Deputetja e LSI: Qeveria nuk e do mësuesin e ndershëm por...

Duke marrë shkas nga video-skandali në Gramsh, aty ku për një vend pune zyra arsimore emëronte përkundrejt pagesës, deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj, shkruan...

EDITORIAL

Tifozët grek me flamuj të Vorio Epirit, Federata helene hesht

Greqia dje fitoi minimalisht 1-0 ndaj Finlandës në duelin e vlefshëm për Ligën C. Edhe në këtë...

FORUM

Ç’gallatë!

Nga Ylli Manjani  - Ç’gallatë! Gruevskin, mikun e Metës e paska ndihmuar Policia e Ramës të arratiset. Ndërkohë Meta kastile...

CDU në ethe: Kush do ta pasojë Angela Merkelin

Nga Sabine Kinkartz, Christoph Strack Edhe tre javë kanë mbetur nga kongresi i Partisë Kristiandemokrate në Hamburg, ku Angela...