E mërkurë, Nentor 21, 2018
Ballina Etiketimet Arsim

Etiketim: arsim

Shqiptarët, 25% të buxhetit e shpenzojnë për arsim

Familjet shqiptare shpenzojnë 25% të buxhetit të tyre për arsim. Sipas të dhënave të INSTAT, ky fond pësoi një rritje me 2.3 % gjatë...

Prezantuesja e njohur për fushatën e LGBT-së: S’vjen e keqja nga...

  Ka hyrë në zonën e nxehtë debati lidhur me përfshirjen, apo të jo të fushatës së LGBT-së në disa gjimanze të Tiranës për të...

Inspektimi online në arsim, Muça: Shmang abuzimet, gjobat e vendosura deri...

Aplikimi i sistemit online për  procesin e inspektimit të institucioneve arsimore është  një risi e cila shmang abuzimet  e mundshme . Kështu ka deklaruar...

Deputetët e rinj: Tre të padiplomuar, një pa arsim të lartë

Të dhënat e nxjerra nga Instituti i Studimeve Politike nxorri në pah se parlamenti i ri ka tre studentë të padiplomuar ende dhe një...

Ministrja çon në Prokurori drejtorin e shkollës, presion dhe kërcënoi

Ministrja teknike e Arsimit Mirela Karabina ka çuar në prokurori një tjetër drejtues të arsimit. Referuar njoftimit zyrtar, ku thuhet se Ministrja ka kallëzuar në...

Debati PS-LSI për arsimin, Nikolla: Klimë e mirë bashkëpunimi

Debatin mes PS dhe LSI për arsimin, ministrja e  Lindita Nikolla e shikon si një klimë të mirë bashkëpunimi. Në studion e lajmeve të...

Një mesazh për mësuesen time të klasës së parë

E di që sot jeton në Tiranë, vitet të rëndojnë mbi supe, më ka marrë malli të të shoh. Po a mund të japësh...

Mungojnë investimet, dita e parë e shkollës nis me kushte skandaloze...

Edhe pse sot është dita e parë e vitit të ri arsimor, gjendja në shumë shkolla të vendit vijon të jetë problematike, si pasojë...

Nikolla i përgjigjet Bashës: Të vërtetat e reformës në arsim

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka reaguar pas akuzave të kryedemokratit Lulzim Basha, i cili kërkon dorëheqjen e ministres pas kaosit që është shkaktuar...

Jo gjithnjë shkolla e kryen mirë detyrën e saj si institucion...

 Nga Fran Gjoka/Shkolla është një institucion dinamik që po ndryshon shumë në parametrat e saj të së kaluarës. Megjithatë ende nuk mund të thuhet...

EDITORIAL

SHBA kundër kryeministrit Rama, s’ka falje për Tahirin

Ambasada Amerikane në Tiranë ka dalë dje hapur kundër qëndrimit të kryeministrit Edi Rama lidhur me procesin...

FORUM

Rusia nuk është aleate por shfrytëzuese e Serbisë

Nga Janusz Bugajski - Ndryshe nga besimi i përgjithshëm, Serbia dhe Rusia nuk kanë një aleancë të ngushtë...

Shumë lajme në median online janë vetëm shpifje

Nga Bernd Borchardt* Prezenca e OSBE-së në Shqipëri është e përfshirë në zhvillimin e medias në Shqipëri që...