E hënë, Shkurt 18, 2019
Ballina Etiketimet Arbëreshët

Etiketim: Arbëreshët

Meta do vizitojë sërish komunitetin arbëresh në Itali

Më 13 shkurt, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta pritet të vizitojë përsëri komunitetin e arbëreshëve në Italinë e Jugut. Ai është i ftuar...

Kush janë Arbëreshët, ose shqiptarët e Italisë? (FOTO)

Përfaqësojnë një nga grupet etnike më të mëdha në numër përtej Adriatikut. Prej shekujsh ky komunitet i pranishëm para së gjithash në jug, ka...

Presidenti Ilir Meta në mesin e tre brezave arbëreshësh (FOTO)

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pritur miq të veçantë në Presidentë. Janë arbëreshët, që një pjesë e të cilëve ndodhen në Tiranë prej...

Lorik Cana i mrekulluar nga tradita shqiptare në Palermo, ja çfarë...

Për Lorik Canën, udhëtimi sot drejt Palermos ka qenë një kthim në kohë dhe një krenari më shumë për faktin se si arbëreshët e...

Arbëreshët në stadium në mbështetje të kombëtares përballë Italisë

Arbëreshët e qytetit të Pianas degli Albanesi ka bërë një kërkesë pranë FSHF-së që këta të fundit të dërgojnë një delegacion kuq e zi...

EDITORIAL

A është i ligjshëm përdorimi i gazit helmues ushtarak në protestën qytetare? (VIDEO)

Policia dhe Garda e Republikës ka përdorur në protestën e sotme gaz lotsjellës, jo vetëm ndaj disa...

FORUM

Merkel dhe Mike Pence – dy botë përplasen

Nga DW/ Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan,...

Neritan Sejamini: Reagim i turpshëm i ambasadave

Nga Neritan Sejamini- Është qesharake të shikosh nivelin e turpshëm ku kanë përfunduar ambasadorët perëndimorë në Tiranë: bëjnë...