E premte, Shkurt 22, 2019
Ballina Etiketimet Alfred Peza

Etiketim: alfred Peza

Fruti i hidhur i debatit për Teatrin Kombëtar

Nga Alfred Peza I vetmi “frut” që ka prodhuar deri më tani çështja e prishjes ose jo të godinës së Teatrit Kombëtar për të ndërtuar...

Shqipja si një pikë për të vendosur Levën tonë të Arkimedit

Nga Alfred Peza Më jepni një pikë ku ta mbështes levën dhe me të do të lëviz Tokën, është shprehja që i atribuohet shkenctarit sicilian...

Të gjitha rrugët të çojnë në Tiranë

Nga Alfred Peza Arrestimi i një shtetasi izraelit me 250 mijë euro të padeklaruara që udhëtonte nga Moska për në Shqipëri, përveç bujës së lajmeve...

Kokaina e Maminasit, përtej meritave të sotme

Nga Alfred Peza Ka një qasje kinse naïve nga aktorët politikë dhe mediat, në lidhje me ndoshta lajmin më të rëndësishëm të këtij viti, që...

Kur Shqipëria dhe Kosova grinden në facebook!

Nga Alfred Peza Më kapi një nënqeshje e lehtë, teksa po lexoja reagimin e Ramush Haradinajt në facebook, ndaj një deklarate të Edi Ramës gjatë...

“Shën Valentini” i politikës shqiptare

Nga Alfred Peza Si rrallëherë në këto 27 vite të postkomunizmit, shumica dhe opozita janë bërë bashkë në Shqipëri, duke firmosur një deklaratë ku kërkojnë...

Mbi çati ka nisur të dali tymi i zi

Nga Alfred Peza Ndryshe nga rituali i Vatikanit, kur dalja e tymit të bardhë nga oxhaku i Kapelës Sistine sinjalizon se Kardinalët kanë zgjedhur Papën...

Vrasja e Oliver Ivanoviç dhe hija e Franc Ferdinandit nëpër Ballkan

Nga Alfred Peza Vetëm pak ditë pas përfundimit të luftës në Kosovë, hyrjes triumfuese të çlirimtarëve në Prishtinë dhe pritjes së ushtarëve të NATO-s si heronj...

Për Romela Begajn dhe flamurin e turpit tonë në SHBA!

Nga Alfred Peza Lajmi se Romela Begaj u shpall kampione bote në stilin e shkëputjes në peshëngritje dhe u bë fituese e medaljes së argjendtë...

Për Xhelal Mziun dhe Edi Ramën

Nga Alfred Peza Dalja e Kryeministrit në mbrëmje përkrah Kryetarit të Bashkisë së Kamzës, live në mediat televizive dhe rrjetet sociale, u përcoll nga disa...

EDITORIAL

Emrat kandidatë për kryeministër që pranon Opozita për Qeverinë Tranzitore

Djegia e mandatëve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të...

FORUM

Monologu i Ramës, në panik, i tmerruar, arrogant …

Nga Kastriot Islami/ Sonte në konferencën e shtypit, Rama gulconte nga frika, nga paniku…Atij i merrej fryma nga...

Pse mbërritëm deri këtu?

Nga Jamarbër Malltezi* Situata aktuale është krejtë sisht anormale, por nuk është aksidentale. Kjo situatë është pasojë e...