E hënë, Nentor 19, 2018
Ballina Etiketimet Albina Gjergji

Etiketim: Albina Gjergji

Faik Konica i fshikullonte “analfabetët me diplomë”, stop bastardimit gjuhësor

Nga ALBINA GJERGJI*   “Gojështhurja ka marrë përmasa të frikshme", flet gjuhëtari i njohur, akademik dhe profesor në Departamentin e Gjuhësisë, Gjovalin Shkurtaj   “Po të ishte gjallë...

Shugurimi/ Dom Gjergj Meta shpallet Ipeshkv i Dioqezës së Rrëshenit

Në ceremoninë e mbajtur në Katedralen e Rrëshenit morën pjesë personalitete të shumta të politikës, medias, artit, kulturës, sportit, etj.. Nga Albina Gjergji Dita e sotme...

IN MEMORIAM/ Gilman Bakalli: Ëndrrat e mia s’kanë njohur kufij as...

Nga Albina GJERGJI* Mjeshtër i fjalës, urtësisë dhe thjeshtësisë! Duke kërkuar një material në e-mail, rastësisht më del përpara kjo intervistë e imja me prof. Gilman...

Alban Lukaj, talenti shqiptar që po shkëlqen në Itali (Foto e...

Mbajeni mend këtë emër dhe këtë portret artisti. Në të ardhmen do jetë një nga talentet e mëdhenj shqiptar dhe që do na përfaqësojë...

Përfundon me sukses “Arratisja” e Keti Bashhysës

“Çfarëdo mendon të bësh, apo e ke ëndërr… filloje. Guximi ka gjenialitet, pushtet dhe magji brenda”. Kështu inkurajon nëpërmjet shprehjes së tij një nga...

Andia Xhunga, “Si bëhet e famshme një familje”

Intervistoi: Albina Gjergji Pas suksesit që shënoi në muajin nëntor të 2016-ës, rikthehet edhe një herë në skenën e Teatrit Kombëtar më datë, 9-10-11-12  shkurt...

Lambert Jorganxhi: Shumë plagjiaturë e pak origjinalitet, kompozitorët të mbajnë përgjegjësi

Nga Albina Gjergji “Harresa të përket”, kështu titullohet prodhimi i radhës, dalë këto ditë nga studio e kompozitorit të njohur, Lambert Jorganxhi dhe lançuar në...

Arilena Ara: Brenda “Nëntorit” flenë e shpërthejnë emocione vullkan

Nga Albina Gjergji Me mbi 2 milion e gjysmë klikime në Youtube deri tani, kënga “Nëntori” i shkodranes Arilena Ara është absolutisht një nga baladat...

Artiola Toska: “Mirëmëngjes dashni”, pëlqim me dëgjimin e parë

Nga Albina Gjergji Kur dëgjon zërin brilant të këngëtares Artiola Toska edhe nëse nuk di të kërcesh nuk mund të mos lëvizësh nga vendi. Ajo...

Tashmë edhe producente/ Keda Kaceli, një emër shqiptar me suksese ndërkombëtare

Nga Albina Gjergji “Nuk është liria ajo që mungon, mungojnë burrat dhe gratë e lira”, me këtë shprehje të Leo Longanes-it, fiksuar në posterin mbi...

EDITORIAL

Basha:15 oligarkë marrin 2,2 miliardë euro nga buxheti i shtetit dhe 150 milion euro çdo vit

Lulzim Basha sot ka qenë i prerë dhe më i drejtëpërdrejtë se çdo herë kohët e fundit....

FORUM

Rama ka shpresë të shkatërrojë reformën në drejtësi me zvarritje

Nga: Spartak Ngjela Ja kontradiktat e brendshme të gjendjes aktuale në Shqipëri. Koha po ecën drejt kthjellimit të vetëdijes së...

Darka plot “helm” e Thaçit dhe Haradinajt te shtëpia e Pacollit

Nga Berat Buzhala Të hënën që e kemi lënë prapa Presidenti Thaçi dhe Kryeministri Haradinaj, përmes intervistave televizive, në...