E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet Albert Vataj

Etiketim: Albert Vataj

Kadri Roshi, fikja e atij zjarri që ngrohu shpirtin e gjeneratave...

Nga Albert Vataj Një dekadë është shumë në një ndarje, është mjaftueshëm për të na thirrur në një përshpirtje, është e papërfillshme në një përjetësi,...

Tano Banushi, gjithçka që mëkoi ishte dielli i të qeshurave me...

"Buzëqesh gjithmonë, edhe nëse buzëqeshja jote është e trishtuar, sepse më i trishtuar se një buzëqeshje e trishtuar, është trishtimi që nuk buzëqesh”, më...

Vdekja e poetit dhe elegjia për penën që na u thye...

Nga Albert Vataj "Në vdekjen e poetit ajo që të lëndon më shumë është zhurmëria e pashije dhe blasfemuese që shoqëron krijuesin në shtegtimin e...

Kadri Roshi, titani i skenës shqiptare

Nga Albert Vataj/Në kujtesën e historisë së artit skenik, Kadri Roshi mbetet ndër ato emra të veçuar, të cilët erdhën për të mbetur përgjithmonë...

Shqipëria, çfarë do të kishte qenë pa Woodrow Wilson?

Presidenti Wilson u befasua që italianët dhe grekët ishin të pakënaqur dhe donin më shumë pjesë territori nga Shqipëria dhe kur u ngrit pyetja...

PROFIL/Tinka Kurti, aktorja që shenjtëroi nënën në artin skenik shqiptar

Megjithëse ka lindur në Sarajevë më 17 dhjetor 1932, ajo është shprehur se: "Unë jam aktore e Shkodrës. Atje kam dashurinë e dhimbjen, mallin...

Faik Konica, “stilist i përkryer”, polemisti i athët dhe atdhetari i...

Nga Albert Vataj/“Ndërroj jetë me mejtimin se ju jeni njerëzit që më keni kuptuar më qartë në këtë dhé. Nuk do të më tretë...

Letër mikut tim, një vetveteje që rrezikoj ta humbas përgjithmonë

Udha që ke nisur ka kohë që ka zënë vend në dëshirimet tuaja, të cilat ose kanë nisur duke vrarë brenda teje heroin, ose...

Kulturalja dhe akademikja te “Moskuptimet” e Ilir Muharremit

Nga Albert Vataj/Njeriu si unitet dhe mendimi estetik si trysni e procesit evolutiv të gjithësisë përbërës dhe veçantisë shpjeguese të të vetvetishmes në realitet...

Sot në ditëlindjen e Nëntë Terezës, Shenjtorjes shqiptare!

Ndërsa na ndajnë pak ditë kur bota e humanizmit dhe mëshirës pret të Lumen Nënë Terezë të ngjitet në altarin e shenjtërimit, 26 gushti...

EDITORIAL

Deklaratë e 10 prokurorëve të Krimëve të Rënda dhe deklarata e Arta Markut

Në prokurori nuk ka qetësi, ka plasur rrëmuja. Shkak është bërë fillimi i masës disiplinore ndaj 10...

FORUM

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...

Winston Churchill, Zyrih 1946: “Tani, unë ju them: Le të ngrihet Evropa!”

Duhet t’i jepet fund ndëshkimit. Duhet të vijë ai që Gladstone e quajti vite më parë “Akti...