E premte, Shkurt 22, 2019
Ballina Etiketimet Albert Vataj

Etiketim: Albert Vataj

Leon Lekaj, kumton kujtesën e trishtë në “Stinët e andërreume të...

Nga Albert Vataj "Stinët e andërreume të kthimit" asht i treti libër i Leon Lekaj,  i cili i mbasvjen romanit, "Shpirti i braktisur" dhe monografisë,...

Te poezitë e Peso, fjala është mendim dhe gjithçka në të...

Nga Albert Vataj Ndoshta këtij zëri të tjetërllojtë të vargëzimit do t’i shkonte çdo postulat tjetër, por unë kam zgjedhur: Fjala është mendim dhe gjithçka...

Mimoza Çobo një hir i dlirë i zërit të shpirtit poetik

Nga Albert Vataj Dy fjalë dhe një mëkim me përzemërsi për krjimtarinë e poetes, Mimoza Çobo. Nuk është asnjëherë e lehtë të përpiqesh të përkufizosh...

Poezia e Çun Lajçit, zani i nji zemre kënduese, ushtima e...

Nga Albert Vataj Atë e kam njohun si nji prej atyne figurave ma t’veçme të artit skenik shqiptar. Epika e këtij burri asht n’përngjasim me...

“Psycho”, absurdi ekzistencial i një personazhi triller

Nga Albert Vataj Shqyrtim i psikës së personazhit te “Psycho” i Ilir Muharremit është e themelta e shtjellimit të një vepre, kur kryekëput ky personazh...

“Fjalori i fotografisë” i Qerim Vrionit, libri që na shpërfaq historinë...

Nga Albert Vataj Ne të gjithë, sa vjen dhe e gjejmë veten të lidhur përmes disa fijesh të padukshme të një robërie moderne, asaj të...

“Lule Borë”, jo gjithkush të meriton edhe pse të gjithëve u...

Nga: Albert Vataj Nuk ka mbetur budallallëk, perversitet, ndyrësi, injorancë, fundërrinë e çfarëdollojshme, pa marrë interesin dhe vëmendjen e opinionit publik, përmes TV-ve, rrjeteve sociale...

Robert Elsie, një jetë që shuhet për të fikur një zë...

Nga Albert Vataj “Me hidhërim të thellë njoftojmë vdekjen e parakohshme të Dr. Robert Elsie, më 2 tetor 2017 nga një sëmundje e rallë e...

Rrugët me baltë të reales lënguese, ku shklasin “Çizmet e verdha”...

Nga Albert Vataj “Çizmet e Verdha” asht nji libër qi u kushtohet tan atyne qi jetojnë dhe punojnë me zemër, atyne qi munden me i...

Marilyn Monroe 55 vite nga shuarja e mistershme e një ylli

Nga: Albert Vataj Më 5 gusht të vitit 1962, sot 55 vite më parë, trupi i Marilyn Monroe është gjetur i pajetë në dhomën e...

EDITORIAL

Emrat kandidatë për kryeministër që pranon Opozita për Qeverinë Tranzitore

Djegia e mandatëve të deputetit fut në krizë politike, kushtetuese dhe shoqërore vendin. Parlamenti nuk mund të...

FORUM

Monologu i Ramës, në panik, i tmerruar, arrogant …

Nga Kastriot Islami/ Sonte në konferencën e shtypit, Rama gulconte nga frika, nga paniku…Atij i merrej fryma nga...

Pse mbërritëm deri këtu?

Nga Jamarbër Malltezi* Situata aktuale është krejtë sisht anormale, por nuk është aksidentale. Kjo situatë është pasojë e...