E shtunë, Janar 19, 2019
Ballina Etiketimet AKU

Etiketim: AKU

AKU: Kur të hapen shkollat, kontroll fastfood-eve dhe dyqaneve pranë tyre

Të gjithë subjektet që operojnë në ata sektorë që konsiderohen me risk të lartë do të jenë vazhdimisht në fokusin e Autoritetit Kombëtar të...

Mishi i bllokuar nga AKU, ish-ministrit i Bujqësisë: Mungon fletë analiza

Ish-ministri i Bujqësisë, deputet i LSI, Edmond Panariti ringre shqetësimin për sigurinë ushqimore. Ai hedh dyshime mbi asgjësimin e produkteve të sekuestruara nga AKU....

AKU bllokon dy restorante jashtë çdo standarti dhe gjobit një tjetër

Autoriteti Kombëtar Ushqimor vijon kontrollet për sigurinë ushqimore.  Trupa inspektuese e AKU-së evidentoi tre subjekte me aktivitet “Restorant” ku kryenin veprimtari në kundërshtim me...

Përdorimi i pesticideve, analizat në laboratore të akredituar

Ndjeshmëria është e lartë kur bëhet fjalë për sigurinë ushqimore dhe pesticidet që mund të përdoren në prodhimet kryesisht në fruta perime. Për shkak...

Panariti: AKU ka armë për të mbrojtur jo për të vrarë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, që në nisje të sezonit nuk ka ndalur punën e bllokimit të produkteve që janë jashtë çdo kushti higjeno-sanitar dhe...

Çokokrem, makarona e peshk ton me insekte. AKU bllokon 55 ton...

Vazhdojnë kontrollet e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Ditën e sotme, mësohet se AKU ka bllokuar 33 ton produkte ushqimore të skaduara. Mallrat e skaduara...

AKU bllokon 55 ton “miell gruri” nga Serbia

Në kuadër të masave të përforcuara për sigurinë e cilësinë ushqimore të produkteve që importohen, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka konstatuar dhe bllokuar një...

Gati për në treg, AKU bllokon 1.6 ton mish në “Bar-Kafe/Lloto”

Trupa inspektuese e DRAKU, Tiranë në bashkëpunim me krimin ekonomik kanë evidentuar një subjekt me aktivitet “Bar-Kafe/Lloto” që përpunonte ilegalisht mishin dhe nën produktet...

AKU inspektoi 2284 biznese gjatë verës, 50% me probleme

AKU, është termi më i përdorur këtë sezon në lajmet. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, në vetëm tre muaj ka inspektuar mbi 2000 subjekte dhe...

Shisnin mish të infektuar, AKU bllokon aktivitete në Fier dhe Berat

Bllokohen 2 subjekte që tregtonin mish të prodhuar në mënyrë të kundraligjshme – pra nga kafshë të paregjistruar e identifikua, të cilat nuk i...

EDITORIAL

Analizë e DW për Ramën: Qëndrim i ri i diplomacisë shqiptare ndaj marrëveshjes Kosovë-Serbi?

Nga radio shtetrore gjermane DW/ Kryeministri Edi Rama u dekretua ministër i Jashtëm nga presidenti shqiptar, Ilir Meta....

FORUM

Në fund, ‘Luftën e Ftohtë’ e fiton ‘Zëri i Amerikës’

Nga Alfred Lela - Në një rrafsh kulturor, Edi Rama është rive gauche, një intelektual i ‘bregut të...

Ardi Veliu, kryepolici që negocioi fundarratinë e Balilit

Nga Lorenc Vangjeli - Ka një ngulm maniakal në Tiranë për të t’u ndarë sipas një linje të...