E shtunë, Shtator 22, 2018
Ballina Etiketimet AKU

Etiketim: AKU

AKU: Kur të hapen shkollat, kontroll fastfood-eve dhe dyqaneve pranë tyre

Të gjithë subjektet që operojnë në ata sektorë që konsiderohen me risk të lartë do të jenë vazhdimisht në fokusin e Autoritetit Kombëtar të...

Mishi i bllokuar nga AKU, ish-ministrit i Bujqësisë: Mungon fletë analiza

Ish-ministri i Bujqësisë, deputet i LSI, Edmond Panariti ringre shqetësimin për sigurinë ushqimore. Ai hedh dyshime mbi asgjësimin e produkteve të sekuestruara nga AKU....

AKU bllokon dy restorante jashtë çdo standarti dhe gjobit një tjetër

Autoriteti Kombëtar Ushqimor vijon kontrollet për sigurinë ushqimore.  Trupa inspektuese e AKU-së evidentoi tre subjekte me aktivitet “Restorant” ku kryenin veprimtari në kundërshtim me...

Përdorimi i pesticideve, analizat në laboratore të akredituar

Ndjeshmëria është e lartë kur bëhet fjalë për sigurinë ushqimore dhe pesticidet që mund të përdoren në prodhimet kryesisht në fruta perime. Për shkak...

Panariti: AKU ka armë për të mbrojtur jo për të vrarë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, që në nisje të sezonit nuk ka ndalur punën e bllokimit të produkteve që janë jashtë çdo kushti higjeno-sanitar dhe...

Çokokrem, makarona e peshk ton me insekte. AKU bllokon 55 ton...

Vazhdojnë kontrollet e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Ditën e sotme, mësohet se AKU ka bllokuar 33 ton produkte ushqimore të skaduara. Mallrat e skaduara...

AKU bllokon 55 ton “miell gruri” nga Serbia

Në kuadër të masave të përforcuara për sigurinë e cilësinë ushqimore të produkteve që importohen, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka konstatuar dhe bllokuar një...

Gati për në treg, AKU bllokon 1.6 ton mish në “Bar-Kafe/Lloto”

Trupa inspektuese e DRAKU, Tiranë në bashkëpunim me krimin ekonomik kanë evidentuar një subjekt me aktivitet “Bar-Kafe/Lloto” që përpunonte ilegalisht mishin dhe nën produktet...

AKU inspektoi 2284 biznese gjatë verës, 50% me probleme

AKU, është termi më i përdorur këtë sezon në lajmet. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, në vetëm tre muaj ka inspektuar mbi 2000 subjekte dhe...

Shisnin mish të infektuar, AKU bllokon aktivitete në Fier dhe Berat

Bllokohen 2 subjekte që tregtonin mish të prodhuar në mënyrë të kundraligjshme – pra nga kafshë të paregjistruar e identifikua, të cilat nuk i...

EDITORIAL

Ngjyrat e kryebashkiakut tironas, Erion Veliaj dhe portreti i rivales së tij

Erion Veliaj, kryebashkiaku tironas, vazhdon punën me projektet për një Tiranë europiane. Këtë të shtunë, Veliaj ka...

FORUM

Një faqe e re për Maqedoninë dhe mbarë Rajonin

Prof.Lisen Bashkurti - Dita e referendumit në Maqedoni po afrohet. Ne fakt është dita e kthesës së madhe...

Për diktatorët

Nga: Xhon Gunter* Gjithë diktatorët janë anormalë. Ky është një fakt aksiomatik. Asnjë njeri në gjendje normale nuk...