E dielë, Nentor 18, 2018
Universi ynë mund të shkatërrohet papritmas në një përplasje me një flluskë të energjisë negative, paralajmërojnë shkencëtarët, sipas të cilëve procesi mund të ketë filluar tashmë. Ekspertët thonë se masa e bosonit të Higgs mund të ndryshojë një ditë. Nëse...
Gjiganti amerikan i teknologjisë, “Apple” do të paguajë 38 miliardë dollarë taksa për përfitimet e realizuara jashtë vendit, për shkak të reformës së re fiskale të votuar nga SHBA-ja, njoftoi sot kompania. “Një pagesë kaq e konsiderueshme do të jetë...
Ditën e sotme përmes një cicërime në rrjetin social Twitter, përdoruesit Llabtoofer zbuloi detajet e flagshipit të ardhshëm të prodhuesit Tajvanez HTC. Telefoni do të jetë i pari me dy kamera të pasme që kur HTC u distancua prej tyre...
Një në katër amerikan ka fshirë aplikacionin e Facebook nga smartfonët e tyre. 54 % kanë deklaruar se kanë modifikuar vendosjet mbi privacinë 12 muaj para sondazhit dhe 42% deklarojnë se po bëjnë pak pushim për disa javë. Ky është rezultati...
Studentët e një universiteti kinez kanë zhvilluar një biçikletë auto-balancuese, e cila mund të ecë vetë dhe një ditë do të mund të ndjekë pronarët e saj pas pasur nevojë për mbikëqyrje njerëzore. "Projekti ynë është kryesisht për mënyrën se...
Nëse dëshironi të rritni jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj, atëherë ky artikull është për ju. Është absolutisht normale, që porta i mbushjes në celularin tuaj të mbledh pluhur dhe grimca të tjera përgjatë kohës. Por shumë pak njerëz e dinë...
Kryeshefi i sigurisë i Apple tha përpara Kongresit Amerikan ditën e Dielë se nuk ka gjetur shenja hakimi pas alarmit që ngriti raporti i Bloomberg javën e kaluar. Zëvendës presidenti për sigurinë pranë Apple George Stathakopoulos tha se kompania ka...
Përdoruesve të prekur nga sulmet kibernetike të viteve 2013 dhe 2014 Yahoo duhet t’iu paguajë 50 milionë dollarë dëmshpërblim. Nga 500 milionë llogari janë hakuar informacionet e përdoruesve, duke përfshirë edhe fjalëkalimet. Fondi prej 50 milionë dollarësh do të dëmshpërblejë...
Automjetet fluturuese do të fluturojnë përmes qiejve të Shteteve të Bashkuara brenda dekadës së ardhshme. Të paktën kështu ka parashikuar drejtuesi ekzekutiv i Uber, Dara Khosrowshahi. “Do të ketë njerëz që fluturojnë rreth e qark Dallasit në Texas. Unë mendoj...
Rrjetet sociale po bëhen pjesë e përditshmërisë për një pjesë të madhe të shqiptarëve, sidomos të rinjve. Të dhënat e fundit të Internetworldstat tregojnë se Shqipëria ka 1.4 milionë përdorues të Facebook, një shifër që është gati sa 50%...

EDITORIAL

FORUM

“Perëndia na ruajt”…

17 nëntori i Tiranës antifashiste