E mërkurë, Nentor 21, 2018
Tesla njoftoi se Robyn Denholm ka zënë vendin e Elon Musk si kryetare e bordit të kompanisë. “Ajo gjithashtu do të lërë rolin e saj si CFO dhe Shefe e Strategjisë në Telstra, kompania më e madhe e telekomunikacionit në...
Nëse doni të dini kush është fjala e fundit e teknologjisë, duhet me patjetër që të shihni celularin më të ri që ka prezantuar gjiganti Samsung. Mrekullia teknologjike Foldable vjen për publikun me një risi shumë të kërkuar që është...

I fuqishëm dhe luksoz (FOTO)

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive. Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”. Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot...
Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA), ka dërguar në orbitë satelitin meteorologjik të prodhuar nga pjesët e 10 viteve më parë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmit të space.com, sateliti MetOp-C që do të vëzhgojë ndryshimet klimatike dhe përmirësojë parashikimet e motit...

Facebook e “vrau” vërtet lajmin

Falë Fejsbukut, qindra gazetarë kanë humbur vendet e punës dhe lexuesit kanë braktisur gazeta e revista, shkruajnë Alexis Madrigal dhe Robinson Meyer në një artikull për “The Atlantic”. Një padi e re e ngritur nga kompani reklamash të dëmtuara, hedh...
Prodhuesi gjerman i makinave, BMW do të ulë më tej kostot, ndërkohë që shpenzimet e mëdha sollën një rënie me 27% të fitimit operativ në tremujorin e tretë. Investimet në zhvillimin e makinave elektrike, si dhe shpenzimet në rritjen e...
Adhuruesit e iPhone mesa duket mund t’i duhet të presin deri në vitin 2020 për një iPhone më të shpejtë. Planet e Apple që të përputhet me shpejtësinë 5G e cila do të shfaqet në shumë telefona Android vitin...
Sipas studimeve të fundit, zakonet që sjellin rrjetet sociale mund të ndikojnë më shumë se sa mund ta mendoni në trurin tuaj. Këto studime sugjerojnë se përdorimi i gjatë i mediave sociale mund të lidhet me një vetëkontroll më...
Imagjinoni sikur të shuanit etjen me ujë që nuk vjen nga një lumë, përrua apo liqen, por që vjen drejtpërdrejt nga qielli, nga ajri që ju rrethon. Kjo do të ngjasonte si fantashkencë, por është në fakt realitet dhe...
Ç’po ndodh me njerin pas takimit me rrjetet sociale? Ç’po ndodh me botën e tij, ndjesitë, perceptimet, psiqikën? Është padyshim mrekullia e komunikimit, por jo dhe pa efekte anësore.         Arbër Zeka, psikolog i njohur nga Kosova, na ndihmon të kuptojmë...

EDITORIAL

FORUM