E martë, Shtator 25, 2018

Ja sa do kushtojë Galaxy S7

  Samsung është në hapat e iPhone dhe së shpejti pritet të nxjerrë në treg Galaxy S7. Veç të veçantave të këtij telefoni celular, së fundmi u zbulua edhe çmimi i tij për të gjithë klientët që janë të interesuar ta kenë...
Këtë të hënë u inaugurua biblioteka Kombëtare e Katarit në Doha. Kjo biblotekë cilësohet si një nga projektet më moderne. Emiri i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani inauguroi duke vendosur në raftet e saj librin e një miliontë, një...
Sipas studimit të fundit të kompanisë ndërkombëtare të research-it Ovum,Vodafone Albania është renditur i pari në treg persa i përket numrit të destinacioneve ku ofron eksperiencën 4G në roaming. Kompania prestigjoze e studimeve te tregut Ovum analizoi 18 tregje ndërkombëtare...
Snapchat ka lansuar një përditësim që mundëson deri në 16 njerëz të marrin pjesë në një bisedë grupi, duke përdorur video ose vetëm zërat e tyre. Përdoruesit e aplikacionit gjithashtu mund të fillojnë të lidhen me njëri-tjetrin me emrin e...

Ja si po e shkatërrojmë njerëzimin

Njerëzimi është në rrezik nga një seri rreziqesh që janë prodhuar nga vetë ai. Kështu paralajmëroi një nga njerëzit më të zgjuar në planet, profesori Stephen Hawking. Duke folur për BBC, ai tha se lufta bërthamore, ngrohja globale dhe viruset e...
  Eugene Kaspersky, CEO dhe hulumtues i sigurisë pranë Kaspersky Lab, tha se që të dyja, Android dhe iOS kanë dobësi të shumta ndërsa Windows Phone me aq sa kanë mundur të analizojnë është terërisht e pastër. Këtë koment ai...
Nëse menduat se Instagrami mbaroi me risitë këtë sezon, gaboheni. Tani mund të lexoni libra në Instagram. Aq çuditshëm sa tingëllon, aq e thjeshtë është.  “New York Public Library” në bashkëpunim me agjensinë “Mother” ka krijuar “Insta Novels”- veprat...
Është një trekëndësh që lidh Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Izraelin. Agjentët e Kremlinit kanë spiunuar shërbimet sekrete amerikane, por inteligjenca izraelite e ka kapur këtë gjë dhe ka paralajmëruar aleatët e huaj. Historia është rrëfyer nga Nju Jork...
Shkencëtarët në Universitetin e Teknologjisë Kaunas të Lituanisë kanë zbuluar një metodë të re për pastrimin e ujit të pijshëm si dhe për mbajtjen e tij të pastër për disa muaj. Aktualisht pastrimi I ujit është i lehtë ajo që...
Një fjalë e lëshuar nga Benjamin Geskin thotë se celulari i ri i Apple do të vijë në katër ngjyra, duke përfshirë një të re të quajtur “pasqyrë”. Geskin, që është një ‘zbulues’ i rregullt i detajeve të pajisjeve të reja të Apple, nuk dha...

EDITORIAL

FORUM