E shtunë, Nentor 17, 2018
Ditë më parë, një ekip shkencëtarësh në Institutin e Kërkimeve, Shkencës dhe Teknologjisë Chengdu (CASC), Kinë, zhvilluan një hënë artificiale që së shpejti do të mund të zëvendësojë dritat e rrugëve në vend. Tani, hulumtuesit në institutet e Shkencave Fizike,...
Rrjeti social Facebook ka pësuar probleme në të gjithë botën. Media sociale doli jashtë funksionit edhe në Shqipëri. Problemi iu është shfaqur miliona përdoruesve të cilët nuk kishin akses në rrjetin social. Nuk dihet se ç’ndodhi me Facebook më të populluar në...
Filantropisti Xhorxh Soros e cilëson si të dhimbshme kohën në të cilën jetojmë. Në fjalimin e tij në Forumin Ekonomik në Davos, Soros është shprehur se shoqëritë e hapura janë në krizë, ndërsa forma të reja të diktaturës dhe...

Ata (s)ishin pesë

Janë shumë të apasionuar pas teknologjisë. Janë kërkues, navigues, dëshirues, për të shkuar përtej kufijve të imagjinatës. Janë studentë të talentuar në universitetet e ndryshme të Tiranës, ku studiojnë për Informatikë, Electronic and Digital Communication Engineering, Business Informatics, Shkenca...
Marka e njohur e fuoristradave, Range Rover pritet të sjellë një revolucion, përsa i përket makinave të së ardhmes ,me modelin e saj të ri. Modeli i ri quhet SLT (Superyacht Land Tender), emër ky i marrë nga krijuesi T.Fotiadis...

Shuhet krijuesi i Iron Man

Redaktori dhe botuesi i njohur Stan Lee ka ndërruar jetë mëngjesin e kësaj të hëne. Lajmin e hidhur e bën me dije “The Hollyëood Reporter”, me burimet e veta. Lee ishte 95-vjeç dhe njihet si një shkrimat i madh...
Deri në vitet 70 fjala celular nuk kishte fare të bënte me elektronikën apo telefoninë. Ishte data 3 prill 1973 kur në New York u bë telefonata e parë nga një telefon celular, i madh sa një kuti këpucësh. Protagonist...
Meqë teori të ndryshme fantashkencore po vazhdojnë të bëhen realitet, prej robotëve humanoid e deri tek veturat vetë-vozitëse, ekziston edhe një koncept që ka mbetur përtej arritjes sonë: udhëtimi në kohë. Por, udhëtimi nëpër kohë mund të mos jetë i...
Gjigantët e teknologjisë si Facebook dhe Google janë rritur aq shumë, saqë duhet të shkatërrohen ose të sfidohen për t’u ulur potencialin. Ky është mendimi i themeluesit të webit (World Wide Web – www), në një intervistë për Reuters. Revolucioni...
Në një skenar të ngjashëm me atë të serisë së filmave “Terminator”, një i ri pretendon se vjen nga e ardhmja dhe bën disa parashikime. Video e të riut misterioz, që e quan veten Noah është publikuar nga Apex TV,...

EDITORIAL

FORUM

Ç’gallatë!