E dielë, Shtator 23, 2018
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë sjell për herë të parë në Tiranë Festivalin Rajonal të Inovacionit. Një kërkesë e ardhur nga vetë sipërmarrja, gjeti mbështetjen e institucionit përfaqësues të saj, duke konkretizuar në këtë formë formatin që vjen...
Nga Arben Muka - Në opinionin publik procesi i kalimit të transmetimeve televizive nga analogu në numerik, ose siç thirret procesi i digjitalizimit, ka marrë vëmendjen maksimale ditët e fundit. Është një ndryshim radikal në tregun audioviziv, një proces revolucionar...
Meskiniteti dhe dashakeqësia e Steve Jobs-it si kompleksitet i gjenialiteti dhe aftësisë së tij drejtuese janë të njohura që me biografinë e Walter Isaacson-it deri tek filmi me Danny Boyle; që nga autobiografia e Steve Wozniak deri tek intervista...
Apple prezantoi iPhone-in më të madh që  ekziston dhe orën e re që monitoron problemet e zemrës, duke u përpjekur që të bindë konsumatorët që të blejnë aparate më të shtrenjta, ndërkohë që kërkesa botërore për smartphone është ngadalësuar....
Tashmë qëllimet dhe risitë në rrjetin social më të përdorur kanë ndryshuar. Nëse dikur qëllimi ishte të kishit sa më shumë ndjekës në Instagram, sot të gjithë duan një llogari të verifikuar. Njësoj si të gjithë VIP-at shumë nga...
Siç ka lajmëruar prej kohësh Apple pritet të nxjerrë modelet e Iphone-it të ri javën që vjen. Besohet se çmimi i tij do i kalojë 1000$ por çfarë do të thotë kjo për telefonat që ju tashmë i keni? Pritet...
Sot është dita e Apple. Kompania e Cupertino, si çdo vit në shtator, lançon një iPhone të ri. Këtë vit, sipas zërave do të jenë tre, të gjitha me një design të ngjashëm me iPhone X, ai i lëshuar...
Tesla do të eliminojë disa nga opsionet e saj për ngjyra të makinave elektrike për të përmirësuar prodhimin. Deklarata ka ardhur nga kreu ekzekutiv, Elon Musk, sipas të cilit kompania po intensifikon përpjekjet e saj për rritjen e prodhimit. Tesla...
Në SHBA, ku qeveria zakonisht shmang mandatimin dhe koordinimin e përpjekjeve nga sektori privat, shumica e eksperimentimeve janë udhëhequr nga kompani të tilla si AT & TInc, Verizon, Samsung Electronics Co. dhe Nokia. Javën e kaluar, kompanitë e teknologjisë përfshirë...
Teknologjia krahas zhvillimit me ritme të shpejta shoqërohet edhe me problematikat e saj. Në Evropë, Amerikë dhe në një pjesë e Azisë, janë mbingopur me shërbimet e teknologjisë dhe telefonave të mençur dhe kjo ka ulur kërkesat në treg. Të...

EDITORIAL

FORUM