E shtunë, Janar 19, 2019
Në pistën e Fioranos shumë afër fabrikës në Maranello është prezantuar për publikun për herë të parë xhevahiri më i fundit i Ferrarit, modeli SP38. Karroceria është e konceptuar në një mënyrë unike dhe e lyer me ngjyrën e kuqe,...

Google, lajme me etiketë verifikimi

Dezinformimi dhe shpërndarja e lajmeve ‘fake’ online i ka shtyrë platformat e internetit të marrin masa. Pas një udhëzimi për përdoruesit mbi  lajmet e rreme të vendosur nga Facebook, vjen edhe etiketa e verifikimit, ‘fact-checking’ në motorin e kërkimit...
1.Uber dhe Lyft pezulluan një shofer pasi ai pranoi se nxirrte liva-streaming pasagjerët në Twitch. Shoferi përdori një pajisje prej 3.000 dollarësh dhe u kërkoi pasagjerëve të dukeshin sikur po zbaviteshin në kamera. 2. Google u përpoq të zgjidhë në...
Franca vendos të ndalojë përfundimisht telefonat celularë në shkollat fillore dhe tetë-vjeçare. Ligji i ri që parandalon përdorimin e telefonave celularë do të aplikohet në fillim të vitit të ri shkollor. Asambleja Kombëtare e ka aprovuar propozimin e maxhorancës, ndërkohë që,...

YouTube mbyll kanalet me pagesë

YouTube njoftoi mbylljen e kanaleve me pagesë, që u prezantuan me jo pak bujë në vitin 2013 si pjesë e përpjekjeve të rrjetit më të madh të shpërndarjes së videove për të përfituar financiarisht nga ky shërbim. Bëhej fjalë për...
Thonë se përdorimi i tepërt i ekranëve nga fëmijët është i dëmshëm, por pak prova ka për ta vërtetuar këtë. Pediatrët thonë se prindërit duhet të shqetësohen më pak, për sa kohë që ata kanë një farë kontrolli mbi...
Qeveria gjermane mbështeti planet për reduktimin e ndotjes nga automjetet me naftë, ndërkohë që lehtësoi barrën e konsumatorëve të shqetësuar për kostot që mund të përballen.  Kjo çështje është komplikuar politikisht në një vend ‘të dashuruar’ me makinat e...
Rrjeti social Facebook vazhdimisht bën ndryshime përsa i përket mirëmbajtjes së faqes. Duke filuar nga muaji i ardhshëm, inxhinierët e Facebook do të vendosin një limit kohor për fotografinë tuaj të profilit. Kjo do të thotë që nuk mund të mbani...

A do bëhet Facebook me pagesë?

It’s Free and always will be, që do të thotë se është falas dhe do të jetë gjithnjë kështu. Megjithatë lajmet për Facebook me pagesë nuk kanë munguar. Ne fakt kane rezultuar gjithomonë të rreme. Realisht Facebook nuk ka...
Snapchat ka lansuar një përditësim që mundëson deri në 16 njerëz të marrin pjesë në një bisedë grupi, duke përdorur video ose vetëm zërat e tyre. Përdoruesit e aplikacionit gjithashtu mund të fillojnë të lidhen me njëri-tjetrin me emrin e...

EDITORIAL

FORUM