E mërkurë, Janar 16, 2019
Gjatë verës së vitit të kaluar, gjiganti i teknologjisë Samsung zbuloi RAM memoriet LPDDR5, të parët në botë, për gjeneratën e ardhshme të smartfonëve dhe tani është zbuluar se treshja Galaxy S10 me shumë gjasë do të vijnë me...
WhatsApp përdoret kryesisht si një aplikacion i popullarizuar i mesazheve në telefona. Në fakt, në vigjilje të vitit të ri 2017, ajo u përdor në sasi rekorde, me një mesatare prej 75 miliardë mesazhe të dërguara gjatë natës. Megjithatë, shumë...
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë sjell për herë të parë në Tiranë Festivalin Rajonal të Inovacionit. Një kërkesë e ardhur nga vetë sipërmarrja, gjeti mbështetjen e institucionit përfaqësues të saj, duke konkretizuar në këtë formë formatin që vjen...

Interneti im i sigurtë

 Në rutinën e ditëve e harrojmë se sa dëm mund të na shkaktojnë gjithë të pabesët e internetit, pra viruset dhe programet e padëshiruara. Harrojmë se sa më thellë lundrojmë në internet, aq më në rrezik vihemi, nëse nuk...

Facebook-u humb 100 miliardë dollarë

Aksionet e Facebook-ut ranë pikiatë të enjten në bursa, duke i shkaktuar kompanisë amerikane dëme kolosale. Firmës iu dogjën praktikisht më shumë se 100 miliardë dollarë në vlerë tregu. Rënia tërhoqi me vete edhe indeksin Nasdaq, që humbi gati 1%....
Fuqia e Internet of Things, teknologjia që po revolucionalizon botën,  vjen në tregun shqiptar për klientët dhe bizneset nëpërmjet Vodafone. Ky vizion i së ardhmes emocionueseështë prezantuar pasditen e së mërkurës, në një event të madh, ku Vodafone zbuloi përkushtimin...
Telefoni është bërë një objekt i pazëvëndësueshëm për jetën e përditshme. Me hapat që po ecën teknologjia, kompanitë janë të garë të vazhdueshme për sjelljen e risive për konsumatorët e tyre. Në një listë të publikuar ku shfaqen telefonat më...
Dështimi i nisjes së sondës ruse Soyuz muajin e kaluar erdhi si pasojë e dëmtimit të një sensori gjatë montimit të raketës në kozmodromin e Kazakistanit, njoftuan të enjten hetuesit rusë. Një kozmonaut rus dhe një astronaut amerikan u detyruan...
Presidenti i SHBA’së, Donald Trump ka nënshkruar udhëzimin sipas të cilit astronautët e NASA do të rikthehen në Hënë. Por ky sipas këtij udhëzimi që ka vulën e presidentit mund të mos jetë caku i vetëm, pasi që ata mund...
Mes shumë modeleve, markave, madhësive, të blesh një smartphone të ri është një zgjedhje e vështirë. Dëshironi jnë iPhone apo një Android? Një phablet me një ekran gjigant, apo një telefon modest xhepi? Shqetësoheni për cilësinë e kamerës, apo...

EDITORIAL

FORUM