E premte, Nentor 16, 2018
Rreth 3 vite më parë vetëm 30 për qind e rrugëve të Tiranës ishin të ndriçuara. Ndërsa sot, jo vetëm që 80 për qind e rrugëve të kryeqytetit janë të ndriçuara, por një pjesë e mirë e tyre janë...
Policët në Dubai kanë nisur të trajnohen me motoçikleta fluturuese për të luftuar krimin. Policia besoj se  S3 2019, e projektuar nga një firmë në Kaliforni, do ti ndihmojë që të reagojnë me shpejtësi në terrene të vështira për t'iu...
Ky folës lajmesh është thjesht imazhi i një folësi të vërtetë lajmesh, i cili tani vihet në lëvizje falë inteligjencës artificiale. Gazetarët tani mund të shkruajnë tekstin në anglisht, kompjuteri përdor zërin e folësit origjinal dhe pamjen e tij për...
Tre njerëz të cilët kishin vite që ishin paralizuar dhe u ishin hequr të gjitha shpresat, nisën të ecin sërish falë një implanti elektronik që shkencëtarët u vendosën brenda shtyllës kurrizore. 29-vjeçari Xhered Çinok, i paralizuar që nga viti...
Tesla njoftoi se Robyn Denholm ka zënë vendin e Elon Musk si kryetare e bordit të kompanisë. “Ajo gjithashtu do të lërë rolin e saj si CFO dhe Shefe e Strategjisë në Telstra, kompania më e madhe e telekomunikacionit në...
Nëse doni të dini kush është fjala e fundit e teknologjisë, duhet me patjetër që të shihni celularin më të ri që ka prezantuar gjiganti Samsung. Mrekullia teknologjike Foldable vjen për publikun me një risi shumë të kërkuar që është...

I fuqishëm dhe luksoz (FOTO)

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive. Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”. Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot...
Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA), ka dërguar në orbitë satelitin meteorologjik të prodhuar nga pjesët e 10 viteve më parë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmit të space.com, sateliti MetOp-C që do të vëzhgojë ndryshimet klimatike dhe përmirësojë parashikimet e motit...

Facebook e “vrau” vërtet lajmin

Falë Fejsbukut, qindra gazetarë kanë humbur vendet e punës dhe lexuesit kanë braktisur gazeta e revista, shkruajnë Alexis Madrigal dhe Robinson Meyer në një artikull për “The Atlantic”. Një padi e re e ngritur nga kompani reklamash të dëmtuara, hedh...
Prodhuesi gjerman i makinave, BMW do të ulë më tej kostot, ndërkohë që shpenzimet e mëdha sollën një rënie me 27% të fitimit operativ në tremujorin e tretë. Investimet në zhvillimin e makinave elektrike, si dhe shpenzimet në rritjen e...

EDITORIAL

FORUM