E mërkurë, Nentor 21, 2018
Microsoft bën me dije se sistemi i operimit Windows 10 do të dalë këtë verë në 190 shtete dhe do të jetë i disponueshëm në 111 gjuhë. Zëvendëspresidenti i "Microsoft-it, Terry Myerson ka theksuar se ky sistem është krijuar për...
Grupi informatik amerikan ”Microsoft” tha se sistemi i ri i operimit Windows 10 do të dalë këtë verë në 190 shtete dhe do të jetë i disponueshëm në 111 gjuhë. ”Vazhdojmë të bëjmë progres të madh dhe ndajmë me ju...
Microsoft ka njoftuar se Windows 10 do të lançohet gjatë verës së këtij viti, dhe sipas kompanisë, versioni më i ri i sistemit operativ do të lëshohet në më shumë se 190 vende të botës. Kompania do të ofrojë...

Microsoft prezanton Office 2016

Duket se Microsoft kohët e fundit po përpiqet fort të rifitojë vendin e humbur në treg. Kjo vihet në produktet e reja me të cilat ajo po debuton. Pas lançimit të versionit paraprak të shërbimit të ri Skype for Bussines,...

Njihuni me USB-në “vrasëse”

Pasi të lexoni këtë artikull, duhet të tregoheni më të kujdesshëm me pajisjet që vendosni tek kompjuteri. Tani nuk duhet të futni në laptop një USB të çfarëdoshme. USB-ët e çfarëdoshme mund të përdoren për të përhapur viruse, apo...
Të gjithëve na ka ndodhur që të mos na pëlqejë një status ose fotografi në Facebook ose Instagram dhe menjëherë na ka lindur dëshira për një ‘dislike’ (mospëlqim) – ah sikur të ekzistonte një buton i tillë. Nëse jeni i...
Samsung prezantoi vitin e kaluar telefonin inteligjent Galaxy Note Edge me ekran të lakuar në njërën anë. Këtë vit Samsung prezantoi telefonin inteligjent Galaxy S6 Edge me ekrane të lakuara në të dyja anët. Ekranet e lakuara mundësojnë shfaqjen...
Për herë të parë kompania Apple ka ftuar përdoruesit e saj të rregullt të testojnë përditësimin e ardhshëm të sistemit të saj operativ. Apple konkretisht ka lançuar një uebfaqe ku pronarët e interesuar të një iPhone mund të regjistrohen...
Agjencia Amerikane e Inteligjencës, e njohur ndryshe si CIA, ka shpenzuar vite për të gjetur dobësi në smartfonët dhe tabletët e Apple. Ky lajm është bazuar në një dokument të zbuluar nga një burim i brendshëm i agjensisë i...
Fondacioni Wikimedia, organizata jofitimprurëse e cila ka nën zotërim Wikipedia-n, ka paraqitur një padi kundër Agjencisë Kombëtare të Sigurisë (NSA) dhe Departamentit të Drejtësisë (DOJ), duke sfiduar kështu programet masive të mbikëqyrjes së qeverisë amerikane. Nismës së kësaj organizate do...

EDITORIAL

FORUM